Çin baskısı altındaki Tayvan’dan bankalara kripto para izni geliyor

Son dönemde Çin ve ABD arasındaki gerginliklerde zor günler yaşayan ve sürekli olarak Çin ordusunun tatbikatlarıyla tehditler alan Tayvan'da Finansal Gözetim Komisyonu başkanından kripto para açıklaması geldi.

Çin ile birlikte dünyanın en önemli çip üreticilerinden biri olan ve bu nedenle jeopolitik gerginliklerin tam da ortasında yer alan Tayvan da kripto paralar konusunda resmi ve önemli adımlar atmak üzere…

Geçtiğimiz ay kripto paralar konusunda kendilerinin sorumlu olacağını açıklayan ülkenin iki regülatöründen biri olan Finansal Gözetim Komisyonu (FSC) başkanı Huang Tien-mu, bugün yaptığı açıklamada da 3. çeyreğin sonu itibarıyla kripto para regülasyonlarının hazır olacağını duyurdu.

“Endişelerim var”

FSC başkanı ayrıca geleneksel bankaların kripto hizmetleri vermeye başlayabileceğini ancak kendisinin de bu konuda birçok endişesi olduğunu belirtti:

“Kısa ve basit konuşmam gerekirse bu konuda endişelerim olduğunu söyleyebilirim. Sanal varlıkların gerçek değerleri hakkında soru işaretlerim var. Bu konuda uygulama şartlarını eylül ayında açıklayacağız”

Doğu Asya kriptoyu kucaklıyor

Bilindiği üzere ekonomik açıdan Çin’e bağlı olan Hong Kong da son dönemde kripto paralar konusunda önemli adımlar atmıştı. Bitcoin ve Ethereum ETF’lerini kabul eden Hong Kong, mayıs ayında da kripto para borsalarının uyması gereken kuralların olduğu bir rehber yayımlayacak. Tayvan’ın da bu gruba dahil olması Doğu Asya bölgesinin bu konuda çekim alanı olmasını sağlayabilir.

Çin’in ciddi bir baskı altında tuttuğu Tayvan, özerk bir ülke konumunda değil ve birkaç ülke dışında dünyanın geneli tarafından resmen tanınmıyor. Çin’in, ada üzerinde hak iddia etmesi bölgede ciddi gerginlikler yaşanmasına neden oluyor.

Birçok ülke tanımamalarına rağmen, Tayvan ile resmi olmayan ekonomik ve siyasi ilişkileri sürdürüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl