Tayvan, kriptoyu denetleyecek kurumu belirledi

Tayvan Mali Denetim Komisyonu (FSC) Başkanı Huang Tian-mu yaptığı açıklamada, Tayvan kripto mevzuatını sıkılaştırmaya çalışırken FSC'nin de kripto para sektörünün denetiminin ana sorumluluğunu üstleneceğini söyledi.

Dünyanın en önemli çip üreticisi ülkelerinden biri olan Tayvan’da düzenleyici kurum kripto paralarla ilgili yeni bir duyuru yaptı.

Tayvan Mali Denetim Komisyonu (FSC) Başkanı Huang Tian-mu, FSC’nin kripto ödeme ve işlemlerini denetlemek için kabineden talimat aldığını, ancak bu durumun şu anda NFT’leri kapsamadığını söyledi. Huang’a göre FSC, kripto varlıklarını müşterilerininkinden ayrı tutmalarını sağlamak için platformların ürün listeleri ile müşteri koruma prosedürlerini izleyecek.

Yakında resmi duyuru yapılacak

Huang, FSC’nin yakında resmi bir duyuru yapacağını da sözlerine ekledi. Düzenleyici kurum ayrıca yerel kripto platformlarıyla kendi kendini düzenleyen kılavuzların oluşturulmasını da tartışacak.

FSC, Temmuz 2021’de kripto hizmet sağlayıcıları için kara para aklamayı önleme kuralları getirmişti. Ancak sektör büyük ölçüde düzenlenmemiş olarak kalmıştı. Buna ek olarak FSC, finans kurumları ve kredi kartı düzenleyicilerinden sanal varlık hizmetleri için ödeme yapmak üzere kredi kartı kullanımını yasaklamalarını talep etmişti.

16 Mayıs’a kadar bir yol haritası bekleniyor

Tayvanlı bir milletvekili ve FSC’nin eski başkanı olan Tseng Ming-chung, Forkast’a verdiği demeçte, bir grup milletvekilinin ocak ayında kripto paralarla ilgili bir araya geldiğini aktardı. Milletvekili, 16 Mayıs’a kadar düzenleyici çerçeveyi ve kripto endüstrisi için bir kalkınma yol haritasını şekillendirmek üzere Çin’in yürütme organı olan Executive Yuan’a bir talepte bulunulduğunu söyledi.

Tayvanlı yetkililer, FTX kripto borsasının çöküşünden bu yana kripto riskleri konusunda daha bilinçli hale geldi. FTX’in kasım ayında bir ABD mahkemesine sunduğu iflas belgesinde Tayvan, FTX’in küresel müşteri toplamının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyordu.

Kamu çalışanlarının mal beyanına kriptoların eklenmesi

Geçtiğimiz ay Tayvan Adalet Bakanlığı, hükümet yetkililerinin ve çalışanlarının yerel mal beyanı yasaları kapsamında kripto varlıklarını bildirmelerini gerektirecek düzenlemeler üzerinde düşündüğünü söyledi.

Kaliforniya merkezli blok zinciri istihbarat firması TRM Labs’ın kıdemli politika danışmanı ve Singapur Para Otoritesi’nde eski bir düzenleyici olan Angela Ang, “Tayvan, kripto sektörüne daha dikkatli bakma konusunda Singapur ve Hong Kong’u takip ediyor.” dedi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl