TBMM’den 68 sayfalık kripto para raporu

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, geçen yılki raporun ardından kripto paralarla ilgili olarak bir rapor daha hazırladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), “Kripto varlıklar ile ilgili yasal düzenlemelere ilişkin ülke örnekleri” başlığıyla 68 sayfalık bir rapor hazırladı.

Dünyada kafa karışıklığı var

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre raporda, dünyada kripto varlıkların düzenlenmesi konusunda farklı yaklaşımların olduğu ve kafa karışıklığı bulunduğu vurgulandı.

Raporda, bazı ülkelerin kripto varlıkları fırsat bazı ülkelerin ise tehdit gördükleri belirtilerek şöyle denildi:

“Örneğin ABD, Almanya, Japonya, Kanada gibi bazı ülkeler kripto varlıklara olumlu yaklaşırken; Çin, Bolivya ve Nepal gibi bazı ülkeler olumsuz yaklaşmaktadır. Buna ilave olarak ülkelerin tutumlarının zaman içinde değiştiği de bilinmektedir. Örneğin Çin önceleri olumlu yaklaşmakta iken 2021 yılında kripto varlıklarla ilgili çoğu faaliyeti yasaklamıştır. ABD ise önceleri sorgulayıcı bir tutum takınırken, son yıllarda en olumlu bakan ülkelerden biri haline gelmiştir.”

Uzmanlardan bilgi almanın önemi vurgulandı

Raporda ayrıca kripto varlık alanında sağlıklı düzenlemeler yapılabilmesi için uzmanlardan bilgi edinme yoluna gidildiği ifade edildi. Düzenlemelere erken başlayan ülkelerin daha sonra hatalarını fark edip değişikliklere gittiklerinin yazıldığı raporda uzmanlardan bilgi edinmenin önemine dikkat çekildi:

“Kripto varlık konusu; fazlasıyla teknik bir konu olması, kamu kurumlarında bu alanda uzman sayılabilecek personel azlığı ve parlamentoların tecrübe sahibi olmadığı bir alan olması gibi nedenlerle, bu alandaki yasal düzenlemeler, çoğu ülke parlamentosu için bir öğrenme sürecini beraberinde getirmektedir. Parlamentoların, sağlıklı düzenlemeler yapabilmek için uzmanlardan bilgi edinme yoluna gittiği görülmektedir.”

Rus devlet kurumların fikir ayrılığına da yer verdiler

Raporda, son dönemde Rusya’da devlet kurumlarının kripto para konusunda düştükleri fikir ayrılığına da yer verildi. Rusya Merkez Bankası’nın yasak istediği, buna Maliye Bakanlığı’nın ise karşı çıktığı kaydedildi:

“Şubat 2022’de Rusya Merkez Bankası kripto varlıkların yasaklanması yönünde görüş bildirirken, Rusya Maliye Bakanlığı kripto varlıkların önemli bir yatırım havuzu olduğunu, kripto madenciliğinin serbest bırakılmasını öngören yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtmiştir. Tartışma Rusya Devlet Başkanlığı makamına intikal ettiğinde, kurumlar arasında uzlaşma sağlanması ve kripto teknolojisinden faydalanması gerektiği belirtilmiştir”

Geçen sene de rapor hazırlanmıştı

TBMM, geçen senenin Nisan ayında da kripto paralarla ilgili olarak kapsamlı bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda, “Riskler değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılırsa, Bitcoin pazarından gelir elde etmemiz de mümkün olabilecek” denilmişti. Bitcoin’in getirdiği teknolojilerin umut verici olduğu vurgulanmış, ayrıca kripto paralarla ilgili 6 risk sıralanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl