TCMB faiz kararını açıkladı: Oran yüzde 15’e yükseltildi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) haftalardır merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Kurum 650 baz puanlık artışla faizi yüzde 15'e yükseltti. Kararın açıklanmasının ardından dolar ve euro, TL karşısında yükseliş yaşadı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mhemet Şimşek’in getirilmesiyle beraber politikasında sert değişiklik olması beklenen TCMB, bu anlamda ilk adımını attı. Kurum, uzun zaman sonra ilk kez faiz artırımı yaptı.

650 baz puan artırılan faizler, yüzde 8.5’ten yüzde 15’e yükseltildi. Uzmanlar faiz oranının beklenenden düşük kaldığını belirttiler. Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, kişisel Twitter hesabından paylaştığı emojiyle artırımın yetersiz olduğu mesajını verdi.

Kararın açıklanmasının ardından döviz kurları da hareketlendi. Haberin yazıldığı dakikalarda ABD doları 24.2 euro ise 26.5 TL seviyesinde işlem görüyor.

Öte yandan TCMB ile aynı dakikalarda İngiltere Merkez Bankası da 50 baz puan faiz artırımına gitti. Yüzde 5’e yükselen faiz, İngiltere’de 2008 krizinden bu yana görülen en yüksek faiz oranı oldu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl