TCMB başkanının açıklamalarını Özgür Demirtaş yorumladı: Erken indirim berbat eder

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, ilk kez kameraların karşısına geçti ve önemli açıklamalarda bulundu. Karahan'ın politika faizinin seviyesinin yeterli olduğunu söylemesini ve faiz indirim zamanının önemine değinmesini ise Özgür Demirtaş yorumladı. Demirtaş, "Erken faiz indirimi bir çuval inciri berbat eder" dedi.

TCMB’nin yeni başkanı Fatih Karahan enflasyon tahmininin sene sonu için %36 ve 2025 sonu için de %14 olduğunu belirtti. Parasal sıkılaşma konusunda kararlı durmaya devam edeceklerini belirten yeni başkan, politika faizinin ise yeterli seviyede olduğunu düşündüğünü söyledi.

“Bir çuval inciri berbat eder”

Karahan’ın gelişmekte olan ülkelerin bazılarında faiz indirimlerinin devam ettiğini vurgulaması ve Türkiye’de de bunun zamanının önemini belirtmesi Özgür Demirtaş’ın dikkatini çekti.

Demirtaş X hesabından yaptığı değerlendirmede, “Merkez Bankasının olması gerekenden ERKEN faiz indirmesi bir çuval inciri berbat eder. Yapmamalarını diliyorum” dedi.

Karahan’ın konuşmasını beğendiğini de belirten Demirtaş, “zamansız gevşeme” yapılmaması gerektiğini bir kez daha vurguladı:

“Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldukça başarılı bir konuşma yaptı. Başkan yardımcılarına söz vermesi önemli bir gelişme. Aman zamansız gevşeme yapmayalım, söyleyeceğim budur”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl