Teknoloji milyarderleri bir günde 50 milyar dolar kaybetti

Borsalardaki düşüşler dünyanın en zenginleri olarak bilinen Elon Musk, Jeff Bezos ve Warren Buffet gibi isimlerin bir günde toplamda 50 milyar dolarlık kayıp yaşamalarına sebep oldu. Elon Musk'ın kişisel kaybı 8 milyar dolara ulaştı. Jeff Bezos ise dünyanın en zengin kişileri sıralamasında yerini Gautam Adani'ye kaybetti. Adani'nin serveti 147 milyar dolar oldu.

Dünyanın en zengin 5 insanı Salı günü New York Borsası’nda yaşanan düşüşlerde toplamda 50 milyar dolara varan bir para kaybettiler. Yaklaşık 300 milyar dolarlık servetiyle bu anlamda bir numara olan Elon Musk, Tesla hissesindeki %8’lik düşüşten dolayı bir günde 8 milyar dolar kaybederken, bu rakam %7 düşen Amazon’un sahibi Jeff Bezos için ise 10 milyar dolar oldu.

İlk iki sıradaki Musk ve Bezos’un bir günlük toplam kaybı 18 milyar dolar olurke, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in kurucuları Larry Page ve Sergey Brin de kişi başına 5’er milyar dolar kaybettiler.

Yılbaşından bu yana 300 milyar dolar kayıp

Yazılım şirketi Microsoft’un %5’lik düşüşü ise şirket kurucusu Bill Gates’e 3 milyar dolar, CEO Steve Balmer’a ise 5 milyar dolara mâl oldu. Bitcoin’e karşıt duruşuyla bilinen yatırım uzmanı Warren Buffet da, çeşitlendirilmiş olan portföyündeki kayıplardan ötürü 3 milyar dolar zarara uğradı. Meta CEO ve kurucusu Mark Zuckerberg de 6 milyar dolar kaybetti. Market Insider’ın verdiği bilgiye göre de, bu isimlerin yılbaşındaki düşüşlerden bu yana elde ettikleri toplam kayıp ise 295 milyar dolar oldu.

İkinci sırayı Jeff Bezos’tan aldı

Yaşanan büyük kayıplara meydan okuyan ise iki isim bulunuyor. İkisi de Hindistan’dan olan Mukesh Ambani ve Gautam Adani isimli dolar milyarderi yatırımcılar bütün bu düşüşlere rağmen servetlerine adeta servet kattılar. Enerji odaklı portföyü sayesinde Ambani’nin serveti 4 milyar dolar büyürken, Adani’nin serveti ise inanılmayacak şekilde 70 milyar dolar artış yaşadı. Adani ayrıca, dünyanın en zenginleri listesinde Jeff Bezos’u da yerinden etti ve ikinci sıraya yerleşti. Bloomberg Bilyonerler Endeksi’ne göre Adani’nin serveti de 147 milyar dolar oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl