Teksas Meclisi’nden kripto yasası: Rezerv Kanıtı zorunlu olacak

Madencilik başta olmak üzere kripto paralar konusunda en gelişmiş bölgelerden biri olan ABD'nin Teksas eyaleti yeni bir kanun çıkardı. Eyalette yer alan kripto şirketlerinin rezerv kanıtı oluşturmalarını zorunlu kılan kanun aynı zamanda müşteri fonlarının da ayrı olarak tutulmasını sağlayacak.

Teksas Blok Zinciri Konseyi, Teksas Eyalet Meclisi’nin ‘1666 Meclis Tasarısı’nı onayladığını duyurdu. Bu kanun tasarısı sayesinde eyaletteki dijital varlık hizmet sağlayıcıları ya da bir başka deyişle kripto şirketleri, rezerv kanıtı oluşturmak ve müşteri fonlarıyla kendi fonlarını ayrı ayrı yönetmek zorunda kalacaklar.

Teksas milletvekili Giovanni Capriglione ve senatör Tan Parker tarafından da yoğun şekilde desteklenen tasarı son onay için eyalet valisi Greg Abbott’un imzasını bekliyor.

Tasarı ayrıca rezerv kanıtı rakamlarının da denetçi bir şirket tarafından kontrol edilmesini zorunlu kılıyor. Bununla beraber, Teksas Bankacılık Departmanı’na da hem yıllık hem de çeyreklik olarak rezerv kanıtı raporu sunulacak.

Kısaltması HB 1666 olan bu yasa tasarısının hazırlanmasında en büyük pay sahibi kurum ise Teksas Blok Zinciri Konseyi oldu. Sektörün bilinen ve tecrübeli isimlerini bir araya getiren konsey, tasarıyı hem şekillendirdi hem de geri dönüş anlamında olumlu ve olumsuz birçok fikir toplayıp bunları gerekli mercilere iletti.

İki Kongre üyesi dışında, sektörün bilinen isimlerinden Nic Carter, Noah Buxton ve Clayton Lowery gibi kişiler de yoğun şekilde çalışıp tasarıya onay verilmesine katkı sağladılar.

Teksas son dönemde özellikle kripto para madenciliği konusunda öne çıkan ve Marathon ile RIOT gibi büyük madencilik şirketlerinin de binlerce cihaz çalıştırdığı bir yer olarak ön plana çıkıyor.

Hatırlanacağı üzere kripto para borsaları kasım ayındaki FTX iflasının ardından kullanıcılara ve yatırımcılara güven vermek amacıyla rezerv kanıtı raporu sunmaya başlamışlardı. Binance borsasının başlattığı bu furyaya OKX, Kucoin gibi borsalar da katılmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl