Teksas regülatöründen TruthGPT ve sahte Elon Musk coin’i için uyarı

Aralık ayında ChatGPT'nin hayatımıza girmesiyle birlikte çok fazla konuşmaya başladığımız yapay zeka konusunda kripto dolandırıcıları da birçok coin çıkarırken, son uyarı ise Teksas regülatöründen geldi.

ABD’nin Teksas eyaleti regülatörü, TruthGPT coin ve Elon Musk AI Token’ını çıkaranların “yapay zeka yatırım dolandırıcılığı sistemi” oluşturduklarını belirtti ve projelerin bir an önce sonlandırılmasını ve durdurulmasını talep etti.

Son dönemde TruthGPT’nin, Elon Musk’ın sahte avatar’ları ve görselleriyle, yatırımcıları kandırmak için birçok paylaşımlar yaptığı ifade edilirken, bu kripto paranın genel piyasa kontrolü sırasında bazı yapay zeka projelerinin araştırıldığı esnada önlerine geldiği kaydedildi.

“Tehdit oluşturuyor”

Texas Eyaleti Menkul Kıymetler Kurulu yöneticisi Joseph Rotunda, TruthGPT ile ilgili ABD medyasından Decrypt’e konuştu ve projenin yatırımcılar için bir tehdit oluşturduğunu ifade etti:

“Birçok kripto para ve yapay zeka projesinde arka plan araştırması yaptık ve ardından faaliyetleri daha iyi anlamak için bir soruşturma başlattık. TruthGPT’nin proaktif şekilde manipülasyon yaptığını ve halk için tehdit oluşturabilecek modaya uygun paylaşımlar yaptığını tespit ettik”

Bilindiği üzere ChatGPT’yi son dönemde sert şekilde eleştiren Elon Musk, önümüzdeki dönemde TruthGPT adında bir alternatif program çıkaracağını duyurmuştu. Ancak bu projenin, kripto para olan TruthGPT ile hiçbir ilgisi bulunmuyor. Ya da Elon Musk’ın projesi hiçbir şekikde kripto para içermiyor.

“Arkasında Elon Musk AI token olduğu söyleniyor”

Hem TruthGPT hem de Elon Musk AI Token, mart ayında başlatılmıştı. Teksas regülatöründen yapılan açıklamada ise iki coin hakkında şu ifadeler kullanıldı:

“İki token da, Elon Musk’ın avatarları ve ChatGPT ile yapılan kıyaslamalar vasıtasıyla yaratıcıları tarafından sosyal medya kullanıcılarına tanıtılıyor. Yatırımcılara, paralarının 1000 katını kazanabilecekleri vadediliyor. TruthGPT, yapay zeka teknolojisiyle desteklenen ve arkasında Elon musk AI token’ın olduğu belirtilerek tanıtılıyor. İki token da, bir dolandırıcılık sisteminin ürünüdür. Burada, Ponzi şemasından çok, bir dolandırıcılık olduğunu söylemek istedik çünkü hem yanıltıcı beyanlar hem de bilgilerin gizlenmesi söz konusu… Bu konuda fazla beklemek istemedik, çünkü hem Elon Musk’ın adının kullanılması hem de yapay zeka konusundaki ilginin her gün artması, daha fazla kişinin kandırılmasına yol açabilir”

 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl