Teksas’ta kripto mücadelesi: Madencileri ilgilendiren tasarı geçebilir

ABD’de vergi indirimlerinin kaldırılması ve 10 megavatın üzerinde elektrik kullanan madencilerin eyaletin enerji şebekesine kaydolmasını gerektiren öneri onaylandı.

ABD’nin Cumhuriyetçi Senatörleri Lois Kolkhorst, Donna Campbell ve Robert Nichols vergi indirimlerinin kaldırılmasını ve 10 megavatın (MW) üzerinde güç kullanan madencilerin eyalet şebeke operatörü ERCOT’a esnek yük operatörü olarak kaydolmasını önerdi.

Milletvekilleri 4 Nisan Çarşamba günü 10’a karşılık 0 oyla Senato Tasarısı 1751’i oybirliğiyle onayladı.

Eyaletin deregüle sistemi, ucuz elektrik ve yenilenebilir enerji alternatifleri, özellikle Çin’in madencilik operasyonlarını yasaklamasından sonra, burayı Bitcoin madenciliği için dünya çapında bir merkez haline getirmişti.

Enerji tüketiminde geçen yıla göre yüzde 75’lik artış

Ancak, Teksas Blockchain Konseyi Başkanı Lee Bratcher’a göre, Teksas Bitcoin madencileri geçen yıla göre toplamda yaklaşık 2.100 MW olarak yüzde 75 daha fazla enerji tüketiyor ve. Bu, öngörülen en düşük pik talebinin yaklaşık yüzde 3,7’sine ve 2021’de tüketilen enerjinin neredeyse üç katına denk geliyor.

Teksas şebekesinin son yıllarda aşırı hava olayları sırasında ölümcül kesintilerle karşı karşıya kalmasıyla, istikrarlı bir enerji arzı Teksaslılar için çok önemli bir sorun haline geldi.

Halihazırda madenciler, yüksek talep dönemlerinde elektriği şebekeye yönlendirmek için kapanmaya teşvik ediliyor.

Yeni yasa tasarısında yer alan önemli bir hüküm, madencilerin bu talep karşılama programına katılımını toplamın yüzde 10’u ile sınırlandırıyor.

Teksas merkezli Bitcoin madencilik şirketi RIOT geçen yıl ekipmanlarını birden fazla kez kapatarak 9,5 milyon dolara varan enerji kredisi kazanan ve eyaletin teşviklerinden yararlanan şirketler arasında yer alıyor. Bu arada RIOT, açıkladığı mart ayı rakamlarında bir aylık süre içerisinde 695 BTC çıkardığını ve 675 Bitcoin sattığını duyurdu.

“Tasarı Senato’dan geçebilir” uyarısı

Satoshi Eylem Fonu CEO’su Dennis Porter, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada tasarının madencilerin kırsal bölgelerde istihdam yaratmasına yönelik teşvikleri ortadan kaldıracağı yönündeki endişelerini dile getirdi.

Porter, komite üyelerinin tasarının güçlü sponsorundan etkilendiğini belirtti ve tasarının Senato’dan geçebileceği uyarısında bulundu. CEO, tasarının Senato’dan geçmesini engellemek için Temsilciler Meclis’inde tasarıya karşı mücadele etmenin önemini vurguladı.

Tasarı şimdi Temsilciler Meclisi’ne gitmeden önce oylanmak üzere Teksas Senatosu’na gönderilecek.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl