Teksas’tan şimdi de CBDC karşıtı yasa tasarısı

Dün Cumhuriyetçi milletvekili Cody Harris tarafından sunulan "Bitcoin yasa tasarısı"nın ardından bu kez de, eyaletin ünlü senatörü Ted Cruz, CBDC karşıtı bir yasa tasarısıyla geldi.

ABD’nin Teksas eyaletinin Bitcoin destekçisi Cumhuriyetçi senatörü Ted Cruz, Fed’in CBDC çıkarmasını engelleyecek bir yasa tasarısı sundu.

“Tek taraflı olarak çıkarılamaz”

Tasarıda, “Federal hükumetin tek taraflı olarak bir merkez bankası dijital para birimi çıkarma yetkisi yoktur. Bu yasa tasarısı, hükumetin kripto paraları merkezileştirmesine veya istediği gibi kontrol etmesine izin vermemeyi ve tam tersi olarak da, ABD’de kripto paraların gelişmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir” denildi.

Geçmişteki birçok seçim kampanyasında Bitcoin’den de bahseden ve en büyük kripto paranın merkeziyetsizliğine sürekli olarak vurgu yapan Cruz, tasarı metninde ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Hükumet, girişimileri desteklemeli ve inovasyonun da önünü açmalıdır. Onunun geleceğini engellememelidir. Özgürlük açısından bu çok önemlidir”

Öte yandan yasa tasarısına Cruz’un yanı sıra senatörler Mike Braun ve Chuck Grassley de imza attılar.

Bilindiği üzere dünyada CBDC’ler konusunda en ileri aşamada olan devlet Çin olarak görülüyor. Dijital yuan denemelerinde açık ara önde olan Çin’de halkın ise bu teknolojiye, kısıtlama korkusuyla çok fazla ilgi göstermediği belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl