Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Telegram’daki pompala ve boşalt kanallarına dikkat

Rus Pavel Durov’un kurduğu bir mesajlaşma programı olan Telegram, Business Insider’ın bildirdiğine göre, sıklıkla kripto para birimi dolandırıcıları tarafından pompala ve boşalt planlarını organize etmek için kullanılıyor. Bu dolandırıcılar, bilinçsiz yatırımcıların maruz kalacağı zararlardan kâr elde etmek amacıyla bilgi paylaşımlarında bulundukları özel gruplar oluşturuyorlar. Pompalama ve boşaltma olayı, özellikle hisse senedi gibi diğer yatırım ortamlarında da görülmüyor değil. Bununla birlikte, bu piyasalara uygulanan sıkı düzenlemeler, düzenlenmemiş kripto dünyanın aksine bu tür fiyat manipülasyonlarını yasa dışı yapar. Kripto alanında yapılan son...

Rus Pavel Durov’un kurduğu bir mesajlaşma programı olan Telegram, Business Insider’ın bildirdiğine göre, sıklıkla kripto para birimi dolandırıcıları tarafından pompala ve boşalt planlarını organize etmek için kullanılıyor.

Bu dolandırıcılar, bilinçsiz yatırımcıların maruz kalacağı zararlardan kâr elde etmek amacıyla bilgi paylaşımlarında bulundukları özel gruplar oluşturuyorlar.

Pompalama ve boşaltma olayı, özellikle hisse senedi gibi diğer yatırım ortamlarında da görülmüyor değil. Bununla birlikte, bu piyasalara uygulanan sıkı düzenlemeler, düzenlenmemiş kripto dünyanın aksine bu tür fiyat manipülasyonlarını yasa dışı yapar. Kripto alanında yapılan son pompalave boşalt planları, dış güçler tarafından koordine ediliyor olabilir.

Rus menşeili bir uygulama olan Telegram, pompala ve boşalt planlarının yapıldığı ana mekan gibi görünüyor. Business Insider’a göre Telegram’da bulunan bir takım kanallar, sadece bu tür bir piyasa manipülasyonu için özel olarak tasarlanmış durumda.

PumpKing Community, Crypto4Pumps ve We Pump gibi isimler kullanan bu kanallar, abonelerini hızlı bir şekilde belirledikleri coin’leri satın almaya teşvik eder. Satın alımın oldukça fazla oluşu ve bu nedenle oluşan fiyat artışıyla birlikte daha fazla kurban bu coin’i satın almaya çağrılır.

Fiyat yükselmeye devam ederken pompalama işinin başındaki elemanlar, satmaya başlar ve fiyat çöker. Yüksek fiyattan aldıkları coin’ler kurbanların elinde artık bir çöplüğe döner. Tüm bu süreç baştan aşağı dolandırıcılık örneği. SEC ve diğer uluslararsı organlar devreye girdiğinde bu gibi durumların kısmen önüne geçilebilecek.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl