Trader’lar akın etti: Telegram bot token’ları 240 milyon doları aştı

Kripto paraların bu yıl yeniden yükselişe geçmesi, mesajlaşma ağı Telegram’ı beklenmedik bir şekilde, yükseliş trendinden faydalanamamaktan endişe duyan küçük yatırımcılar için bir pazara dönüştürdü.

Çoğunlukla kimliği belirsiz kişiler tarafından geliştirilen yeni bir trading botları grubunun ortaya çıkması, merkeziyetsiz finans olarak bilinen serbest alanda işlem yapmak isteyen yatırımcılar arasında popülerlik kazandı. Telegram botu token’larının fiyatlarındaki artış, son zamanlarda popülerliklerinin artmasına katkıda bulundu. CoinGecko’nun istatistiklerine göre, otomatik yazılım programlarıyla ilişkili token’ların piyasa değeri, dün geri çekilmeden önce yalnızca bir hafta içinde 241 milyon doları aşarak önemli bir artış yaşadı.

Yeni trading botları, DeFi alanında popülerlik kazanıyor

Artan sayıda kripto para trader’ı, piyasa bir önceki yıl yaşanan kayıplardan toparlanırken trading stratejilerini geliştirmeye çalışıyor. Alım satım botları, yatırımcıların merkezi borsalara kıyasla tipik olarak daha geniş bir token yelpazesi sunan ve DEX olarak da adlandırılan merkeziyetsiz borsaları rahatça kullanabilmelerini sağlıyor.

Zincirler arası likidite yönlendirme firması Li.Fi’ın CEO’su Philipp Zentner, Bloomberg‘e verdiği demeçte, “Telegram trading botları arasında odak noktası genellikle düşük piyasa değerine sahip coin’ler, meme coin’ler ve düşük hacimli kripto paralardır.” dedi.

Zentner’e göre, bu varlıkların önemli ölçüde dikkat çekme kabiliyeti, likidite ve fiyat eşitsizliklerinin varlığına atfedilebilecek önemli kazanç katları potansiyellerinden kaynaklanıyor.

DeFi alım satımlarını kolaylaştıran popüler sohbet robotu: Unibot

Yakın zamanda geliştirilen sohbet robotları arasında, anonim kişiler tarafından tasarlanan Unibot yer alıyor. Telegram platformundaki bir kullanıcı Unibot ile bir görüşme yaptığında DeFi’de kripto alım satımlarını bir arkadaşına kısa mesaj göndermek kadar kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Dune Analytics kullanıcısı whale_hunter tarafından derlenen verilere göre, Unibot tek başına 6 binden fazla benzersiz kullanıcı kazandı. Bot sadece iki ay içinde toplam 3 bin 715 Ether (yaklaşık 7 milyon dolar) değerinde gelir elde etti.

Bu gözle görülür büyüme, DeFi sektörününkiyle keskin bir tezat oluşturuyor. DeFiLlama’ya göre, DeFi sektörüne gönderilen kripto paraların toplam değeri yaklaşık bir yıldır 40 milyar ila 50 milyar dolar aralığında seyrediyor. DeFi bir bütün olarak, başta algoritmik bir sabit coin olan TerraUSD’nin çöküşü ve FTX borsasının iflası olmak üzere bir dizi skandalın üstesinden gelmek için hala mücadele ediyor.

Kripto alım satım platformu WOO Network’ün ekosistemden sorumlu başkan yardımcısı Ben Yorke ise “Bu trading araçlarındaki büyüme… şu anda ‘DeFi Yazı’ olarak bilinen 2021’de gördüğümüz büyümeyle bazı benzerlikler gösteriyor.” dedi.

“Telegram tabanlı trading botlarında riskler var”

Kripto fonu Pantera Capital’de eski bir trader olan Suki Yang, Telegram tabanlı trading botlarının patlayıcı büyümesini gördükten sonra benzer bir bot inşa ettiğini söyledi. Bu fenomenin, bu botların kriptoda “net bir pazar uyumuna” sahip olduğunu ve çok az finansman gerektiren kârlı bir iş olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ancak bu trading botlarından bazılarını kullanmanın, kullanıcıların gizlilik ve güvenliklerinden ödün vermelerini gerektireceği için riskli olabileceği söyleniyor.

Web3 siber güvenlik firması Ironblocks’un CEO’su ve kurucu ortağı Or Dadosh, “Bot geliştiricileri herhangi bir zamanda herhangi bir kullanıcının cüzdanına girebilir ya da daha da kötüsü, hack’lenebilirler.” diye konuştu.

Ancak risklere karşı yüksek toleransıyla bilinen bir sektörde, bu botlarla ilgili güvenlik soruları pek çok kullanıcının aklına gelmiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl