Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Telegram’ın kripto parası ilk kez halka açık satışa çıkıyor!

Mesajlaşma devi Telegram'ın kripto parası Gram, ilk kez 10 Temmuz'da bir borsada halka açık olarak satışa sunulacak.

Tech Crunch‘ta yer alan habere göre, Telegram‘ın kripto parası Gram, 10 Temmuz’da kripto para borsası Liquid üzerinde satışa sunulacak. İlgili satışa ABD, Çin ve Japonya’dan katılım sağlanamayacak.

Yakın zamanda 1 milyar dolar değerleme ile fon sağladığını öne süren Liquid, bu satışı doğrudan Telegram ile bir anlaşma içinde gerçekleştirmiyor. Borsa, bunun yerine Güney Kore merkezli bir kuruluş olan ve Asya’daki en büyük Gram sahibi olduğu iddia edilen Gram Asia’nın elindeki açıklanmayan sayıda token’ı satıyor. Şimdilik her iki taraf da ne kadarının satışa sunulacağını ve fiyatın ne olacağını açıklamıyor.

Liquid’in CEO’su Mike Kayamori, Tech Crunch’a yaptığı açıklamada, bu satışın Telegram’ın Blockchain platformu TON’un (Telegram Open Networ) planının bir parçası olduğunu söyledi. Kayamori, TON’un Ekim ayında tamamen piyasaya sürüleceğini ve Gram Asia’dan bu kısmi satışın genel stratejinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Satışın nedenleri, Gram Asia’nın tam lansman beklentisinden yarar sağlamak istemesi ya da daha da kötüsü, grubun ürün çıkmadan önce token’ları piyasaya boşaltmayı hedeflemesi olabilir.

Öte yandan Kayamori durumun böyle olmadığını söylüyor. Liquid CEO’su, “Test ağının başlatılması ile ürünün tamamen piyasaya sürülmesi arasındaki pencerede her zaman bir halka açık satış planlandı. Ekim ayında ürünü tam olarak çıkarmadan önce regüle edilmiş bir borsada işlerin nasıl gittiğini görmek istediler.” dedi.

Satışa 50’nin üzerinde ülkeden katılım sağlanamıyor ve bunlar arasında Türkiye yok. 10 Temmuz’da gerçekleşecek satış oturumuna katılabilmek için kimliğin doğrulanması şartı koşuluyor. Katılımcılar, GRAM’i USDC veya ABD Doları ile alabilecekler. Satılan token’lar, Telegram’ın Blockchain platformu TON tamamen yayınlanana kadar transfer edilemeyecek, alınıp satılamayacak ve çekilemeyecek. Kayamori, bu kısıtlamalara karşın ciddi bir talep yaşanacağını düşünüyor.

Telegram, Blockchain projesi için geçtiğimiz sene sadece akredite yatırımcılara açık olan iki özel token satışı gerçekleştirmişti. Şirket, bu iki satış sırasında toplamda 1.7 milyar dolar topladı ve bir rekor kırdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl