İran, popüler mesajlaşma uygulaması Telegram’ı yasaklayabilir

Popüler şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram, ICO'sunda şimdiye dek 1.7 milyar dolar toplamasının ardından İran'da yasaklanabilir.

Popüler şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram, rekor kıran ICO’nun ikinci turunu tamamladı ve İran hükümeti bu durumdan memnun değil.

Otoriter ülkede son derece popüler bir uygulama olan Telegram, uzun bir süredir özellikle vatandaşların yaşanan son protestolarda birbirleriyle iletişimlerinde sıklıkla kullanması nedeniyle hükümetin öfkesine uğruyor.

Telegram’ın bir Blockchain ekosistemi geliştirmek için ICO’sunun ikinci turunda 1.7 milyar dolar toplaması, bu doğrultuda bardağı taşıran son damla olabilir.

ABD merkezli haber platformu Al-Monitor, birkaç hükümet yetkilisinin Telegram‘ın ülkede yasaklanması için çağrı yaptığını bildirdi.

Hükümet yetkilisi Hassan Firouzabadi, şirketi ‘özel sektör düşmanı’ olarak nitelendirerek şirketin yeni kripto para biriminin kontrol edilmediği takdirde yerel ekonomiyi baltalayacağı uyarısı yaptı:

“İran dışındaki herhangi bir ülkede Telegram, bu kadar popüler bir mesajlaşma uygulaması değil. Telegram, bunun ekonomik bir platform olarak kullanılacağını resmen açıkladı ve İran’ın ulusal para birimine zarar verecek. Telegram’ın sanal para biriminin ülkeye girmesine izin veremeyiz.”

Bu arada İranlı yetkililer arasında bu konuda bir fikir birliği bulunmuyor. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, üst düzey yetkililerle yapılan toplantıda yasağa karşı olduğunu açıkladı:

“Kimse Telegram’ın tekelini İran’da kırmaya karşı değil fakat Telegram’ı engellemek yerel mesajlaşma uygulamalarını oluşturmak ve geliştirmek için bir çözüm değil.”

Öte yandan İran’ın Blockchain teknolojisi üzerine yoğun araştırmalar yaptığı ve uluslararası ekonomik yaptırımlardan kaçınmasına yardım edebileceği devlet destekli dijital parasını piyasaya sürmeyi düşündüğü bildiriliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl