Telegram, tarihin en büyük kripto para arzı için düğmeye bastı

Gizli mesajlaşma uygulaması Telegram, yeni Blockchain platformunu ve kripto para birimini fonlamak için tarihin en büyük ön ICO'sunu (İlk kripto para arzı) yapmayı düşünüyor.

TechCrunch’ın haberine göre Telegram, bu ön ICO’da 500 milyon Euro’ya kadar çıkmayı planlıyor. İlerleyen dönemde piyasa çıkacak olan Telegram Open Network (TON) kullanıcı ödemeleri için TON token’lerini kullanacak.

Pre-ICO aşamasında 500 milyon Euro toplamanın planlanmasına karşın ICO aşamasında TON token’lerinin toplam değerinin 3 ile 5 milyar Dolar’a çıkacak şekilde planlandığı kaydedildi. Bu Telegram‘ın ICO’sunu da şimdiye kadar yapılmış en büyük ICO haline getirecek.

Yeni kripto para birimi, Telegram kullanıcılarının uygulama içerisinden birbirlerine para gönderip almasına olanak tanıyacak.

Üst düzey kurumsal yatırım firmalarının Telegram’ın yeni projesi için yatırım yapmayı istediklerini ancak Telegram’ın yaratıcısı Durov’un nakit para kabul etmek konusunda tedirgin olduğu bildirildi.

Telegram, kullanıcı verilerinin gizlilik yasalarına göre Rus yetkililerle paylaşılmasını reddetmesinden sonra Rusya’da tartışmaların odağında yer almıştı.

Pavel Durov

Rusya’nın Mark Zuckerberg’i

Rus Pavel Durov, 2013 yılında kardeşiyle birlikte Telegram’ı kurmak için bir araya geldi. Uygulama uçtan uca şifreleme yöntemiyle çalıştığından özellikle baskı cı rejimler altında yaşayan muhaliflere yarar sağlıyor. Bloomberg’e göre Telegram, İran’ın internet trafiğinin yüzde 40’ını oluşturuyor.

Durov, kardeşiyle birlikte aynı zamanda Facebook’a oldukça benzeyen Rusya’nın en büyük paylaşım ağı VK’yı kurdu. VK, bugün 3 milyar Dolar’dan daha fazla değere sahip bir şirket haline geldi.

Durov, kişisel kullanıcı bilgilerini Rus yetkililere vermeyi reddettiğinde şirketteki hissesini Putin’in müttefiklerinden birine satmak zorunda kaldı.

Durov, tüm servetini St. Kitts ve Nevis’e taşıdı. Bu ülkenin vatandaşı olan Durov, zamanının çoğunu ise Dubai’de geçiriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl