Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Aslında Bitcoin ve enerji konusu Elon Musk’ın tweet’iyle gündeme gelmedi. Yıllardır tartışılan bir konu…

Elon Musk’ın yaptığının bir mantığı zaten yok… Şubat ayında şirketi için milyar dolarlık Bitcoin alan bir kişinin, Mart sonunda kabul ettiği ödemeleri Mayıs başında “Çok enerji harcıyor” deyip, askıya almasının tartışılacak bir durumu olmaz.

“Yeni mi öğrendin enerji harcadığını, karbon salınımını, kömür kullanımını? O zaman neden aldın?” gibi sorular uzar da uzar…

Konunun Musk tarafında tartışılacak bir yönü olmamalı bu yüzden.

Peki Bitcoin çok mu enerji harcıyor? Evet harcıyor. Madencilik için, ağın güvenliği için bu gerekli. Kullanılan enerji ise her geçen gün yenilenebilir enerjiyle yapılmaya başlandı. Bunun örnekleri çok fazla…

Peki dünyanın kötüye ya da iyiye gidişi Bitcoin’e ve onun için harcanan enerjiye mi bağlı? Tabii ki hayır…

Bitcoin gibi tüm dünyanın ekonomik sistemi için ortaya çıkarılan bir proje ne kadar az enerji harcayabilir?

Türkiye’nin yüzde 40’ı kadar enerji harcanıyormuş… Ya da Arjantin kadar! Vay vay! Milyonların aldığı, binlerin madenciliğini yaptığı, ABD dolarına kafa tutan, merkez bankası başkanlarının konuştuğu, ABD’nin en büyük şirketlerinin “Alsak mı? dediği, belki de aldığı Bitcoin… Enerji harcıyormuş! Çevre kirleniyormuş!

Savaş ekonomisinin olduğu, tank, top, tüfek için fabrikaların harıl harıl çalıştığı, yemek, kağıt, petrol, altın için doğanın katledildiği, herkesin bir bardak çay/kahve için rezistansla çalışan ve bu yüzden aşırı elektrik harcayan kettle’larda su kaynattığı (gülmeyin, milyarlarca insandan ve her gün yapılan bir işlemden bahsediyoruz), yürüme mesafesine bile arabayla gittiği, gece yatarken en az 2-3 lambayı açık bıraktığı, televizyonun fişini çekmediği, 24 saate yakın bilgisayarların açık olduğu, internet bağlantısı kesintilerinin çağdışılık sayıldığı bir dünyadan bahsediyoruz.

Ve Bitcoin enerji harcıyor öyle mi!

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

3 yorums

  1. Ahmet Cevapla

    Her gün kaçtane füze fırlatılıyor,milyonlarca fabrika doğayı kirletiyo,ülkeler kaç defa tabikat düzenlerek doğaya ne kadar zarar veriyor bu bitcoin size niye bukadar battı anlayamadım.Önce büyük kirlenmeleri önleyin en son küçüklerine bakarız siz ters doğduğunuz için işlemede tersten başlıyorsunuz yada bile bile piyasayı manipüle ediyorsunuz.

  2. barış Cevapla

    Başlığınız yanıltıcı maalesef. RSI uyumsuzluğu var. Olumsuz habermiş gibi yazmışsınız ama haberiniz olumlu.

  3. Erol Kaynak Cevapla

    Ayrıca banknot ve metal para basmak, ve bu paraları taşımak için harcanan enerji?