Temiz enerjili Bitcoin madenciliği ETF’i New York Borsası’nda işleme açıldı

Yatırım danışmanlık şirketi olan Viridi Funds, daha temiz enerji kaynaklarına geçen madencilik şirketlerine yatırım yapan bir borsa yatırım fonu (ETF) başlattığını açıkladı. Fonun adı ise "Viridi Temiz Enerji Kripto-Madencilik ve Yarı İletken ETF" oldu. Bu yeni ETF, New York Borsası'nda işlem görmeye de başladı.

RIGZ kısaltmasıyla, 20 Temmuz itibariyle NYSE’de işlem görmeye başlayan ve yüzde 80’i kripto para madenciliği, yüzde 20’si de yarı iletken şirketlere odaklanacak borsa yatırım fonuyla ilgili olarak Veridi şirketi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemde gittikçe artan sayıda yatırımcı, çevresel sürdürülebilirliğe bağlı kalmak istemelerinin yanısıra, regüle edilmiş yatırım araçları vasıtasıyla ciddi şekilde Bitcoin’e yatırım yapmak istiyor. Son rakamlara göre Kuzey Amerika bölgesindeki Bitcoin madenciliğinin yüzde 50’sinden fazlası yenilenebilir enerjiyle yapılmaktadır ve bu durum da bize RIGZ gibi ürünlerin yatırım yapılmaya özellikle uygu olduğunu göstermektedir”

“Amaç Bitcoin ağını destekleyen altyapıya yatırım yapmak”

Viridi CEO’su Wes Fulford, RIGZ’in bir Bitcoin ETF’i olmadığını ve temiz enerjiyle madencilik yapan şirketler ile daha geniş ölçekteki bağlantılı işlere yatırım yaptığını ve fonun temel amacının Bitcoin ağını destekleyen altyapıya yatırım yapmak olduğunu belirtti ve “Altyapıyı destekleyen ve sunan özel bir ETF olmak istedik. Hem küçük hem de kurumsal yatırımcıları hedefliyoruz” dedi.

Bitcoin ETF beklentileri artıyor

Bitcoin borsa yatırım fonları, bu sene Kanada ve Brezilya gibi ülkelerde kabul edilse de, tüm kripto evreni adeta ABD’den gelecek bir onay haberine kilitlenmiş durumda. Bloomberg’in baş emtia analisti Mike McGlone’a göre de bir Bitcoin ETF’i bu sene SEC tarafından onaylanabilir.

Burada RIGZ gibi yatırım fonları da, madencilik şirketlerinden cihaz ve yarı iletken üreticilere kadar Bitcoin ağına güç sağlayan fiziksel altyapı şirketlerine yatırım yapmak için önemli bir alternatif oluşturuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl