Terra LUNA çöküşü için yeni iddia: Cüzdan A’dan şüpheli hareketler

Terra LUNA ekosisteminin çöküşüyle ilgili blok zinciri güvenlik şirketi Uppsala Security, yeni bir araştırma yaptı ve bazı zincir üstü hareketlerini şüpheli gördüğü "Cüzdan A" adını verdiği bir adresin ekosistem içerisinden birine ait olabileceğini belirtti.

Terra ekosisteminin algoritmik sabit coin’i olan UST’nin, ABD dolarına olan dengesinin bozulmasıyla başlayan ve sistemin çökmesine kadar gşden olayların içinde Terra içinden bir kişi ya da grubun olabileceği iddia edildi. Daha önce de başta kurucu Do Kwon olmak üzere birçok kişi için ortaya atılan bu iddia ise bu kez bazı zincir üstü verilerle güçlendirildi.

Wall Street mi, içeriden mi?

Blok zinciri güvenlik şirketi Uppsala Security, yaptığı araştımada “Cüzdan A” adını verdiği bir cadresin hareketlerini inceledi. Hatırlanacağı gibi Güney Kore’de konuyla ilgili birçok sorulturma yürüten savcılar da kısa süre önce müdahalenin iddia edildiği gibi Wall Street merkezli bir şirket tarafından değil, içeriden olduğunu düşündüklerini belirtmişlerdi.

Cüzdan A oluşturuldu ve “saldırı” başladı

Bilindiği üzere UST’nin dolara olan dengesinin bozulması için ilk müdahale 7 Mayıs tarihinde yapılmıştı. İşte “saldırgan” olarak tanımlanan Cüzdan A da, aynı gün oluşturuldu. TSİ 17.32’de yapılan denemenin ardından, gece saat 00:44’te ise Terraform Labs 150 milyon dolar değerde UST’yi DeFi hizmet sağlayıcısı curve’den çekti. Bu adım Terra’yı ilk anda korumak için yeterli oldu.

Aynı gün Cüzdan A’dan yeni takas

TSİ 8 Mayıs’ın ilk saatlerine tekabül eden zaman diliminde ise Cüzdan A, bu kez Curve’de 85 milyon UST’yi bir başka sabit coin olan USDC’yle takas etti. 13 dakika içinde büyük ölçekte UST işlemleri gerçekleştirildi.

Cüzdan A daha sonra ise USDC’leri Coinbase borsasına taşıdı. Bu işlemin ardından ise önemli miktarda UST, küresel çaptaki birçok borsaya dağıtıldı. Aynı işlemin, Coinbase gönderiminden önce de yapıldığı görüldü. Tüm bu işlemler sonucunda UST’deki çöküş hızlandı ve sonunda tamamen iflas yaşandı.

Tüm bu gelişmelere bakıldığında Cüzdan A, birçok blok zinciri firmasına göre “insider trading” yani içeriden işlem yapan bir cüzdan olatrak nitelendiriliyor. Bazıları ise, tüm bu verilere rağmen yine de bu cüzdanın Wall Street merkezli olan ve Terra’yı çökertme amacını taşıyan bir şirkete ait olduğu konusunda ısrar ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl