Güney Kore Terra LUNA kurucusunun 104 milyon dolarını dondurdu

Pazartesi savcılık ifadesine çağrılan dün ise Chai adlı şirketinin ofisine polis baskını düzenlenen Terra LUNA kurucularından Daniel Shin'in 104 milyon dolar değerdeki varlıkları donduruldu.

Güney Kore Seul Bölge Mahkemesi, savcıların Terraform Labs kurucularından olan Daniel Shin’in 104 milyon dolarlık varlıklarının dondurulması talebini kabul etti. Otoritelerin, Shin’in bu parayı Terra LUNA token’ları üzerinden yasa dışı şekilde elde ettiğine inandıkları belirtiliyor.

Savcıya ifade verdi

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre de, Shin dün savcıya ifade verdi. Savcılık Shin’in ülkedeki sermaye piyasaları kanununu ihlal ettiğini iddia ediyordu. Savcılar Shin’in, LUNA token’ları üzerinden elde ettiği 104 milyon doları, proje yatırımcılarına gerekli olan bilgileri vermeden elde ettiğini düşünüyor.

Ön madencilik safhasında manipülasyon iddiası…

Shin’in LUNA’ların ön madencilik safhasında ne kadar token ihraç edildiğiyle ilgili gerekli kurumlara bilgi vermediği ve buradan ciddi miktarda gelir elde ettiği iddia ediliyor. Konuyla ilgili konuşan Dongguk Üniversitesi profesörü Hwang Suk-jin, “Örnek olarak siz yatırımcılara bin adet token çıkaracağınızı imâ ediyorsunuz ama 10 bin adet çıkarıyorsunuz. O zaman yatırımcılar çok büyük zarara uğruyorlar” dedi.

Shin’e ayrıca görevi kötüye kullanma suçlaması da yapılıyor. Shin’in, Terra LUNA token2larını tanıtmak için şu anda da faaliyetlrerine devam eden Chai şirketini kullandığı ve ödeme sistemleri için de kullanıcıların izn olmadan onların bilgilerini aldığı belirtiliyor.

Shin dün yaptığı açıklamada Terra LUNA projesiyle olan bağını 2020 yılının ilk çeyreğinde tamamen kopardığını belirtmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl