Terra LUNA kurucusu Do Kwon iade edilmeyi kabul etti

2022'nin mayıs ayında çöken ve kripto para dünyasında büyük bir çalkantının fitilini ateşleyen Terra LUNA'nın kurucusu olan Do Kwon, Karadağ'dan ABD'ye iade edilmeyi kabul ederken, dava da mart ayına ertelendi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçtiğimiz sene (şubat 2023) algoritmik sabit coin Terra USD’nin çöküşü nedeniyle dolandırıcılık davası açtığı Do Kwon’un mahkemesi mart ayına ertelendi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde de, Kwon’un Karadağ’da olmasından ötürü SEC’nin de bu davayı erteleme girişimlerinde bulunduğu belirtilmişti. Davanın asıl tarihi ise 29 Ocak’tı. Yine Kwon’un avukatları da davanın ertelenemesini istemişlerdi.

Hakimden açıklama: Do Kwon iadeyi kabul etti

Dava hakimi olan Jed Rakoff ise Do Kwon’un ABD’ye iade olmak için elinden geleni yaptığını ve şartları kabul ettiğini söyledi. Hakim Rakoff ayrıca, dava mart ayına ertlenemiş olsa bile, Kwon’un o tarihe kadar Karadağ’daki cezaevinden tahliye olmayabileceğini de ifade etti.

Do Kwon geçtiğimiz sene mart ayında Karadağ’dan Dubai’ye gitmeye çalışırken havalimanında tutuklanmış ve Podgorica hapishanesine gönderilmişti. Kwon’un Karadağ’da tutuklanma nedeni ise Terra LUNA çöküşünden bağımsız, sahte pasaport ve diğer belgelerle ülkeye giriş yapması ve çıkış yapmak istemesi oldu.

2022’nin mayıs ayında çöken Terra LUNA projesi, kripto dünyasında domino etkisi yaratmış ve birçok başka projenin de iflasıyla beraber büyük fiyat düşüşleri getirmişti.

Bitcoin Terra LUNA çöküşünden haftalar sonra 30 bin dolar seviyesinden, haziran ayında 17 bin dolara kadar düşmüştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl