Karadağ’da Do Kwon iadesine itiraz geldi: “Yetkisini aşıyor”

Çöken kripto projesi Terra LUNA'nın kurucusu olan Do Kwon için Karadağ'da yargı kurumları arasında anlaşmazlık çıktı. Ülkenin Yargıtay Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Yüksek Mahkeme'nin verdiği kararın yetkiyi aştığı belirtildi ve karara itiraz edildi.

2022’de çöktüğü dönemde 40 milyar dolarlık piyasa değeri olan ve domino etkisiyle kripto piyasalarında büyük bir düşüşe neden olan Terra LUNA’nın kurucusu Do Kwon, Karadağ’daki yargı kurumlarını da anlaşmazlığa düşürdü.

Kwon’un Güney Kore’ye iadesine Yargıtay Başsavcılık Ofisi itiraz etti. Yapılan açıklamada Yüksek Mahkeme’nin verdiği iade kararının kısaltılmış bir süreçle yapıldığı ve bu durumun sadece Adalet Bakanlığı tarafından uygulanabileceği ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere çarşamba günü de Do Kwon’un Güney Kore’ye iade itirazı Temyiz Mhakemesi tarafından reddedilmişti.

Kwon hangi ülkeyi istiyor?

Kwon’un ABD’ye değil de Güney Kore’ye iade ediecek olması da kripto dünyasında büyük tartışma konusu olmuştu. Terra LUNA kurucusunun ABD’ye iadesine kesin gözüyle bakılıyordu. Hatta ABD’deki mahkeme, Karadağ’daki prosedürler nedeniyle şubattan mart ayına ertelenmişti. Do Kwon’un iadesinin hangi ülkeye yapılacağı konusunda değişik birçok haber yapıldı.

Kwon’un, bu tür suçlarda en fazla 30-40 yıl ceza veren Güney Kore’yi tercih ettiği iddia edilmişti. ABD bu tür mahkemelerde katlanarak verilen ceza uygulamasına gidebiliyor ve bu nedenle cezalar ciddi şekilde artailiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl