Terra LUNA kurucusu Do Kwon suç iddialarını reddetti: Kefalet talebi…

Güney Koreli savcıların bugün toplamda 176 milyon dolara varan mal varlığına el konulmasına yeşil ışık yaktığı Do Kwon, Arnavutluk'taki duruşmasında mahkemeye serbest kalmak istediğini söyledi ve kendisi hakkındaki iddiaları da reddetti.

Mart ayında, yardımcısı Han Chang-Joon ile Dubai’ye sahte pasaportlarla gerçek isterken Karadağ’da yakalanan Do Kwon, Podgorica kentinde çıktığı mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre Terra LUNA kurucusu, Han Chang-Joon ile birlikte kişi başı 400 bin euroluk kefaletle serbest kalma talebinde bulundu. Mahkeme henüz bu talebe yanıt vermedi.

5 yıl hapsi isteniyor

Güney Koreli güvenlik güçlerinin Sırbistan’da olduğunu tespit etmesi ve bu ülkedeki yetkilileri uyarmasıyla Arnavutluk’a kaçma ve buradan da Dubai’ye geçme kararı alan Do Kwon ve yardımcısı, Podgorica Havalimanı’nda ülkeden çıkarken sahte pasaport ve belgelerle yakalanmıştı. Arnavutluk’taki savcılar Kwon ve yardımcısı için bu suçtan ötürü 5 yıl ceza talep ediyor.

Eğer Kwon ve Han Chang-Joon suçlu bulunurlarsa, ABD ve Güney Kore’ye iade süreçleri bu cezanın çekilmesinden sonra başlayacak. Hem ABD hem de Güney Kore’nin iade talebinde bulunduğu Kwon, şu anda Podgorica şehrinin dışındaki bir hapishanede tutuklu yargılanıyor.

Mal varlığına el konulacak

Kwon için yargıda işler iyi gitmezken, maddi anlamda da kötü günlerin yaklaştığı görülüyor. Terra LUNA kurucusunun İsviçre’deki bir bankada 100 milyon dolarının olduğu tespit edilirken, Güney Koreli savcılardan onun tüm mal varlığına el konulmasına izin çıkmıştı.

Kwon’un Güney Kore’de birçok ithal araba sahibi olduğu belirtilirken ayrıca ismi verilmeyen bir borsada ciddi miktarda kripto parasının olduğu da tespit edilmişti. El konulacak olan toplam varlığın değerinin 176 milyon dolara tekabül ettiği ifade ediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Gokhan Yanıtla

    Yatacak yeriniz yok bir insan nasıl 170 milyon dolar servet kazanabilir? Demek ki milletin paralarını çaldın