Savcılardan Terra LUNA ve kripto suçlaması: Onun payı Do Kwon’dan fazla

Dün bir Güney Kore mahkemesinde LUNC token'ın yatırım sözleşmesi olarak kabul edilmemesinin ardından bugün de savcılardan sert suçlamalar geldi. Daniel Shin olarak da bilinen Terraform Labs kurucularından Shin Hyun-Seung'un, Terra LUNA sistemindeki en büyük dolandırıcı olduğu hatta bu anlamdaki konumunun Do Kwon'dan bile fazla olduğu belirtildi.

Güney Koreli savcılar, Terra LUNA’nın arkasındaki şirket olan Terraform Labs’in kurucularından Daniel Shin için ağır suçlamalarda bulundular. Seul Bölge Savcılığı’na bağlı olan savcılar, bugün yaptıkları açıklamada, hazırladıkları iddianameyle ilgili bilgiler verdiler.

Shin’in de içinde bulunduğu toplam 7 kişinin dolandırıcılıkla suçlandığı iddianamede, bu gruba ek olarak iki kişinin de haksız kazanç elde ettiği belirtildi. Haksız kazanç suçlaması Shin ve diğer 7 kişi için de yapıldı.

“UST sistemi tamamen fabrikasyon”

Savcılığın Finansal Suçlar Departmanı’nın başındaki isim olan Dan Sung-han yaptığı değerlendirmede, Terraform Labs’in sabit coin sisteminin de tamamen “fabrikasyon” olduğunu söyledi.

“Payı Do Kwon’dan bile büyük…”

Departman yöneticisi ayrıca Daniel Shin’in, dolandırıcılık faaliyetlerindeki payının Do Kwon’dan bile büyük olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Terra sabit coin’i olan UST’yi tanıtan ve öneren kişi Daniel Shin’dir. Projenin başında o vardı. Terra LUNA’yı küresel çapta bir ödeme sistemi olarak tanıttı. Shin, ona ait olan dijital ödeme platformu Chai’de düzenli olarak fiat para ödemelerini gizledi ve projenin sağlamlığını göstermek için işlemlerin Terra LUNA ile yapıldığı algısını yarattı. Bu sayede yatırımcılardan 91 milyon dolar yatırım aldı. Bu şekilde ödemeleri gizlemek ve yanıltıcı bildirimde bulunmak da önemli bir mâli suçtur”

Yönetici Dan ayrıca şu anda Karadağ’da hapiste bulunan Do Kwon’u Güney Kore’ye geri getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl