Terra LUNA kurucusu Do Kwon’a bir kötü haber daha: Pasaportu iptal edilecek

Mayıs ayında çöken ve yarattığı negatif dalga ile kripto para piyasalarında çok büyük bir düşüşü tetikleyen Terra LUNA'nın kurucusu olan Do Kwon için dün Güney Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan bir bilgi paylaşımı yapıldı ve Kwon'un pasaportunu kendilerine teslim etmemesi durumunda pasaportun iptal edileceği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta kendisi hakkında Interpol tarafından kırmızı bültenle arama izni çıkarılan Do Kwon için son adım Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık Kwon’un 14 gün içinde pasaportunu kendilerine teslim etmemesi duruunda pasaportun otomatik olarak iptal edileceğini açıkladı.

Bakanlık Kwon’a pasaportunu teslim uyarısını 15 Eylül’de yaptı. Talebin ise Terra LUNA soruşturmasını yürüten savcılardan geldiği, aynı durumun 5 Terra LUNA davasıyla bağlantılı olan 5 kişi için daha geçerli olduğu kaydedildi.

Kwon’un “Pasaportunu geri getir” talebine geri dönüş yapmaması üzerine bakanlığın dün kamuya açık olarak bu bilgiyi verdiği belirtildi.

Hala nerede olduğu bilinmiyor

Kwon için geçtiğimiz hafta Interpol tarafından kırmızı bültenle aranma izni çıkarılmıştı. Ancak Kwon’un nerede olduğu hala bilinmiyor. Terra LUNA çöküşünden sonra birçok kez yetkililere her konuda yardımcı olabileceğini hatta kendisine hala talep gelmediğini belirten Kwon, sessizliğini de koruyor.

Milletvekilinden tepki: Özel savcı gerekiyor

Öte yandan Güney Kore’de iktidar partisinin bir millet vekili olan Yoon Sang-hyun da dün mecliste yaptığı konuşmada, savcıların başarısız olduğunu ve 280 bin kişinin etkilendiği bu olay için yeni ve özel bir savcı gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu konuda en çok mağdur olanalr gençlerdir. Evet, yatırımcılar da bu konuda sorumlular ancak sürekli para kazanmak isteyen ve bu yüzden her projeye destek olan borsalar, güvenlik ağları hazırlayamayan devlet kurumları, hiçbir denetim yapmadan tüm kredileri veren bankalar da bu konuda sorumludur ve yaşananlardan ötürü oluşan zararı hepsinin paylaşması gerekiyor”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl