Başka bir hakim, Ripple davasındaki kararı tanımadı: “Ayrım yapmıyorum”

SEC'nin kayıtsız yatırım sözleşmesi davası açtığı Terraform Labs ve Do Kwon konusunda, federal bir hakim kurumu haklı buldu ve Ripple davasındaki karardan net şekilde ayrıldı. Hakim Jed Rakoff, Ripple davasında alınan karar gibi ikincil piyasada kamuya yapılan satışlar ile kurumsal firmalara yapılan satışları ayrı tutmadığını ve Ripple davasındaki karara katılmadığını dile getirdi.

Temmuz ayında Ripple-SEC davasının hakimi Analisa Torres’in verdiği “İkincil piyasalarda yapılan XRP satışları yatırım sözleşmesi değildir” kararına bir başka hakim, bir başka kripto davasında karşı çıktı.

SEC’nin Terraform Labs ve Do Kwon aleyhine açtığı davanın hakimi olan Jed Rakoff, Ripple davası hakimi Analisa Torres’e katılmadığını belirtti ve bu yönde bir karar aldı. SEC’nin Terra LUNA’nın kayıtsız şekilde satışının yapıldığı iddiasını doğru bulduğunu dile getiren hakim, davanın devam etmesi yönünde karar verdi.

“Diğer mahkeme kararı tanınmamaktadır”

Ripple davasında olduğu gibi kurumsal ve ikincil piyasalardaki genel satışları ayrı tutmadığını dile getiren hakim Rakoff şu ifadeleri kullandı:

“Mahkeme, doğrudan kurumsal yatırımcılara satılan coin’ler yatırım sözleşmesi olarak kabul edilirken, ikincil piyasa işlemleri yoluyla perakende yatırımcılara yapılan satışların kabul edilmemesi gibi bir ayrım yapmayı reddetmektedir. Dolayısıyla mahkeme, bir başka bölge hakiminin, benzer bir davada aldığı kararı tanımamaktadır. Basitçe anlatmak gerekirse ikincil piyasa alıcılarının, proje geliştiricilerinin daha fazla kâr elde edeceğini ve daha sonra bu kârların kendilerine de kazanç getireceğini düşünmeleri için birçok sebepleri vardı. Savunma tarafı iki yatırımcı grubuna da token’daki kârlılığı övdü. Onlara token satışlarından elde edilen gelirlerin yeniden Terra blok zincirine aktarılacağını ve buradan da daha fazla gelir elde edileceği söylendi”

Tabii ki Terraform Labs-SEC davasının hakimi olan Rakoff’un bu kararı Ripple-SEC davasını etkilemeyecek ama bu tür konuların yoruma açık olduğu ve her an değişebileceği de bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

SEC, Ripple kararına itiraz edecek

Mahkeme dosyalarındaki bir başka önemli bilgi de dikkat çekiyor. SEC’nin, hakim Rakoff’a karar öncesi Ripple kararını örnek gösterdiği ve buna uymaması tavsiyesinde bulunduğu, ayrıca bu karara itiraz edileceği bilgisinin de verildiği görülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl