LUNA’da büyük yatırımcı küçüklerden önce çıkış yaptı

Kripto para yatırımlarıyla bilinen ve Terra LUNA projesinde de yüklü miktarda parası olan Jump Crypto şirketinin son raporunda ilginç iddialar yer aldı. Şirketin raporunda, büyük firmaların krizin hemen öncesinde ve başlarında proje bazlı pozisyonlarından çıktıkları, bu esnada ise küçük yatırımcıların hala alım yaptıklarının tespit edildiği yazıldı.

ABD merkezli Jump trading şirketinin kripto para kolu olan Jump Crypto’nun Terra LUNA çöküşüyle ilgili hazırladığı raporda çok önemli bilgiler göze çarpıyor.

Yönetim kurulu başkanı Terra vakfının da üyesi

Terra blok zinciri ve ona bağlı projelerin çöküşüyle ilgili Jump firması şu ana kadar sessiz kalmıştı. Jump’ın yönetim kurulu başkanı olan Kanav Kariya’nın aynı zamanda Terra blok zincirini korumayı amaç edinen LUNA Vakfı’nın yönetim kurulunda olması da bu durumu daha da ilgi çekici kılıyor.

“Anchor’dan yapılan erken çıkışlar etkili oldu”

Jump Cryptp, konuyla ilgili blok zinciri analiz firması Nansen tarafından yazılan daha önceki bir raporda, bazı büyük cüzdanların hareketlerinin UST’nin ABD dolarına olan dengesinin bozulmasında büyük pay sahibi olduğunu doğrulamıştı. Nansen raporunda, kripto kredi verme platformu Celsius’un çıkışının da bu konuda büyük rolü olduğu belirtilmişti.

“6-7 Mayıs’ta çıkışlar başladı”

Nihar Shah ve Maher Latif tarafından yazılan Jump Crypto’nun raporunda, büyük miktardaki UST sağlayıcılarının, %20’lik faiz veren Anchor’dan 7 Mayıs günündeki erken çıkışlarına dikkat çekildi. Rapora göre 7-9 Mayıs günleri arasında ise, küçük yatırımcılar UST pozisyonlarını artırıyordu. Hatta UST’nin ilk denge kaynını yaşadığı 6 Mayıs tarihinde büyük yatırımcılar, UST pozisyonlarının %15’inde çıkış yapmışlardı bile… Bu zaman dilimi içerisinde Anchor’da 10 bin doların altında mevduat sahibi olan cüzdanlar ise ekleme yapmaya devam ediyorlardı.

“Küçük yatırımcının çabası yetmedi”

Raporda bu durumla ilgili ise küçük yatırımcıların güçsüzlüğüne dikkat çekilde ve şu ifadeler kullanıldı:

“Küçük yatırımcıların ellerindeki mevduatın toplamı, orta ve büyük yatırımcıların tek başına elinde bulunan mevduattan bile daha azdı. Dolayısıyla UST konusunda küçük yatırımcının yaptığı eklemeler, orta-büyük yatırımcının verdiği zararı kapatmaya yetmedi”

85 milyon dolarlık gizemli cüzdan kimin?

Jump raporunda ayrıca, daha önceki raporlarda da yer alan ve 85 milyon dolarlık satış yapmasının yanında krizi tetiklediği iddia edilen bir cüzdanın, profesyonel bir trading firmasına ait olma olasılığının ise çok az olduğu belirtilidi. 7 Mayıs tarihinde bu cüzdan seri şekilde yaptığı işlemlerle UST pozisyonlarından çıkış yapmıştı. LUNA/UST çöküşüne giden yolun, bu cüzdan hareketiyle başladığı iddia ediliyor.

Konuyla ilgili özellikle Twitter’da suçlanan iki şirket, Citadel Securities ve BlackRock, Mayıs ayında Terra’nın düşüşüyle hiçbir ilgilerinin olmadığını belirten bir açıklama yapmak zorunda kalmışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl