Terra LUNA’da çarpıcı iddia: Anchor’un rakamları manipüle edildi

Mayıs ayı başında çöken Terra LUNA'nın kullanıcılara %20'lik faiz veren Anchor platformuyla ilgili yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Güney Kore'nin devlete bağlı medya kuruluşu KBS'ye göre, Terraform Labs şirketi ve onunla bağlantılı kuruluşlar Anchor'un rakamlarını daha fazla göstermek için protokole ekstra yatırım yaptılar.

Terra/UST çöküşünde en önemli role sahip olan unsurlardan biri konumundaki Anchor protokolüyle ilgili önemli bir iddia da Güney Kore medyasından geldi. Güney Koreli Do Kwon ve Daniel Shin’in kurduğu LUNA/UST sisteminde, protokolün dolara endeksli sabit coin’i olan UST’ye %20’lik faiz veren Anchor protokolünün rakamlarının manipüle edildiği belirtildi.

En büyük para girişi Terraform Labs ve yatırımcılarından…

Güney Kore medyasından KBS’nin haberine göre; Anchor protokolündeki en büyük mevduat ve kredi sahipleriyle teminat sağlayıcıları, Terraform Labs şirketiyle onun yatırımcılarından oluşuyordu. Haberde birçok önemli detay veren KBS ayrıca, Anchor üzerindeki en büyük mevduat sahibinin de yine Terraform Labs ile onun denizaşırı ülkelerdeki yatırımcıları olduğunu ifade etti.

Nisan’da 12 milyar dolardı

Mayıs ayı başında çöken LUNA/UST sisteminin içindeki merkeziyetsiz finans protokollerinden biri olan Anchor, Nisan ayında tam 12 milyar dolarlık UST’ye sahipti. KBS’ye göre bu rakam tamamen sistemin kurucusu olan Terraform Labs tarafından bilerek yüksek gösterildi, dolayısıyla manipüle edildi. Haberde, rakamın yüksek gösterilmesi sayesinde protokole daha fazla kullanıcı ve para çekilmesinin hedeflendiği yazıldı.

Savcılık: Bu habere itirazımız yok

Öte yandan Terraform Labs şirketi ve yöneticileri hakkında dolandırıcılık davaları açan Seul Güney Bölge Savcılığı’ndan da konuyla ilgili bir açıklama geldi. Forkast’a verilen savcılık demecinde KBS’nin bu haberine hiçbir itirazları olmadığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Terraform Labs’den ise şu ana kadar bir açıklama yapılmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl