Gözler, Tesla’nın yıllık toplantısında: Bitcoin de gündeme gelebilir

Tesla yatırımcılarının gözü yıllık hissedar toplantısında. Elon Musk'ın bugün Tesla'nın yıllık genel kurul toplantısında, zayıflayan talep, artan elektrikli araç rekabeti ve CEO olarak net bir halefinin olmaması da dahil olmak üzere bazı önemli hissedar endişelerini ele alması bekleniyor. Şirketin az bir ihtimal olsa da Bitcoin yatırımlarının da gündeme gelebileceği değerlendiriliyor.

Tesla’nın yıllık hissedarlar toplantısı bu akşam TSİ 23.00’te başlayacak. Yatırımcılar ürün ve üretim gelişmeleri hakkında bilgi almak isteyecekler. Ayrıca Musk’ın zamanını nasıl geçirmeyi planladığını da duymak isteyecekler. Tesla’nın yıllık toplantısında oylamaya sunulacak beş öneriden biri, elektrikli araç devinin bir halefiyet planı yayınlamasını gerektiriyor.

Musk’ın Twitter’a yeni CEO ataması Tesla hissedarlarını rahatlattı

Tesla CEO’su Elon Musk’ın, sahibi olduğu bir diğer şirket olan Twitter’ın CEO’su olarak NBCU lideri Linda Yaccarino’yu seçtiğini duyurmasından sadece günler sonra, şirketin yıllık hissedarlar toplantısı için sahneye çıkması bekleniyor.

Tesla hissedarları, daha önce Musk’ın Ekim 2022’de resmiyet kazanan Twitter sahipliğinin dikkat dağıtıcı olacağına dair endişelerini dile getirmişlerdi. Bu yeni atamanın, Musk’ın Tesla’ya daha derinlemesine dahil olmasını isteyen hissedarları yatıştırabileceği söyleniyor.

Tesla’nın sekiz kişilik yönetim kurulunda Musk, kardeşi Kimbal Musk, lra Ehrenpreis, başkan Robyn Denholm, Hiromichi Mizuno, Joe Gebbia, James Murdoch ve Kathleen Wilson-Thompson yer alıyor. Hissedarların üç yıllık bir dönem için görev yapacak üç direktör seçmesi gerekiyor.

Gündemdeki diğer maddeler arasında, yönetici ücretleri de yer alıyor. Ayrıca, PricewaterhouseCoopers LLP şirketinin 31 Aralık 2023’te sona erecek mali yıl için Tesla’nın bağımsız kayıtlı kamu muhasebe firması olarak atanması da gündemde.

Bitcoin yatırımları da gündeme gelebilir

Bilindiği üzere, Tesla’nın elinde yaklaşık 10 bin BTC bulunuyor. Dolayısıyla yıllık hissedarlar toplantısında, şirketin kripto ile ilgili planlarının da gündeme gelebileceği değerlendiriliyor.

Şirket, halihazırda tuttuğu Bitcoin’leri 337 milyon dolar maliyetle satın almıştı. Bunlar, mevcut fiyatlarla 262 milyon dolar değerinde. Kağıt üzerinde yaklaşık 75 milyon dolar kayıp bulunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl