Tesla’nın Bitcoin satıp satmadığı bu gece belli olacak

Dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla'nın kazanç raporu bu gece açıklanacak. Şirketin elindeki Bitcoin'ler konusundaki durumu da bu raporla birlikte belli olacak.

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla’nın merakla beklenen 2. çeyrek kazanç raporu bu gece TSİ 00.30’da açıklanacak. Geçtiğimiz sene, kripto paraların da düşüş yaşadığı bir dönemde elindeki Bitcoin’lerin %75’lik kısmını satan ve 930 milyon dolarlık bir nakit yaratan Tesla’nın kalan bölümü satıp satmadığı da böylece bu gece belli olacak.

Son dönemde Çin’e yaptığı ziyaret ve Şangay’daki dev tesisle ilgili gelişmelerle adından söz ettiren Elon Musk’ın da kazanç raporundaki açıklamaları merakla bekleniyor.

Son olarak 29 bin dolardan satmıştı

Hatırlanacağı üzere Tesla, geçtiğimiz sene mayıs ayındaki Terra LUNA çöküşünden sonra elindeki BTC’leri 29 bin dolardan satmıştı. Dolayısıyla Tesla bu gece alım yaptığını açıklarsa, muhtemelen o döneme yakın bir fiyattan bu alımları yapmış olacak.

Tesla ilk Bitcoin alımını 2021 yılının şubat ayında yapmıştı. Şirket 1.5 milyar dolarlık alım yaparken, mart ayında ise Bitcoin ile araç satışına başladığını duyurmuştu. Şirketin ilk Bitcoin satışı ise 2021’in nisan ayında gelmiş ve 272 milyon dolarlık BTC elden çıkarılmıştı.

Bir dönem “Keşke 8 yıl önce Bitcoin alsaydım” diyen Musk, aynı yılın mayıs ayında ise bu kez Bitcoin madenciliğinin çevreye zarar verdiğini iddia ederek BTC ile araç satışını askıya almıştı. Buna rağmen şirket 2022 yılının 2. çeyreğine kadar Bitcoin satışı yapmamıştı. Şirketin elinde şu anda 10 binden fazla BTC bulunuyor.

Öte yandan şirketin hisseleri de 293 dolardan işlem görüyor. Sene başından bu yana görülen değer artışı %150’ye yaklaşmış durumda…

 

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl