Sahte Tesla ‘giveaway’ kampanyasına 10 ETH gönderdi, hepsini kaybetti

Sahte Tesla 'giveaway' kampanyasının vadine kanan bir kullanıcı, yaklaşık 18 bin dolar değerindeki 10 ETH'sini harcadı ve tamamını kaybetti.

“Giveaway” dolandırıcılığı, dolandırıcının, kurbanların kendilerine gönderdiği kripto para miktarının birkaç katını iade etmeyi vadettiği en popüler ve etkili dolandırıcılık türlerinden biri.

Bu kişiler, mağdurun güvenini kazanmak için ünlü bir kişi gibi davranıyor ya da güvenilir bir şirketi temsil ediyor görüntüsü veriyor. Çoğunlukla Youtube, Telegram ve Twitter’da aktif oluyorlar.

Ücretsiz Bitcoin dağıttıklarını iddia edenler tarafından oluşturulan dolandırıcılık yönteminde en çok kullanılan isimlerden biri de Tesla CEO’su Elon Musk.

Whale Alert’ün bildirdiğine göre, sahte bir Tesla giveaway dolandırıcılığına yaklaşık 18 bin dolara denk gelen 10 ETH tutarında bir ödeme yapıldı.

Dolandırıcı hesabın cüzdan adresi ifşa edildi

Bir internet sitesi de bu hesabın cüzdan adresini, web sitesini ve şimdiye kadarki kazancını ifşa etti.

Verilen bilgilere göre “teslaevent.us” isimli hesap Şubat 2023’te açıldı. Şimdiye kadar 22 bin 371 dolar toplayan hesabın adresi ise 0xd4d6f7bf1e15651afc3bd81f2ac676a7a013d13d.

Birçok bot hesabı Elon Musk’ı kullanıyor

Dolandırıcılar, Tesla CEO’su ve Twitter’ın sahibi Elon Musk’ı bu dolandırıcılık yönteminde fazlasıyla kullanıyor. Az takipçili Twitter hesaplarının hedefinde Elon Musk’ı (ve Tesla ve SpaceX gibi ilgili hesapları) takip eden Twitter kullanıcıları oluyor. Olası kurbanlar, kullanıcıları rastgele hedef alan bir “Yılın Fırsatı” listesine ekleniyor. Sözde harika fırsatlar ve hediyeler sunan kötü amaçlı web sitelerine bağlantılar veriliyor.

Musk’ın Twitter sahibi olması ve bot hesaplar için harekete geçtiğini birçok kez söylemesine rağmen bu tür dolandırıcıların neden hâlâ aktif olduğu da merak konusu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl