Tesla ve MicroStrategy’nin Bitcoin raporuna günler kaldı

Bitcoin'e yatırım yapan MicroStrategy ve Tesla gibi dev şirketler, ikinci çeyrekteki kazanç/kayıp raporlarını önümüzdeki hafta açıklayacaklar. Bitcoin'e verdiği büyük destek bilinen Jack Dorsey'nin CEO'su olduğu Square'in raporu ise Ağustos ayında açıklanacak.

tesla

Bitcoin’e yaptıkları yatırımlarla ses getiren 3 şirketin çeyrek raporlarını yayımlamalarına çok az bir süre kaldı. Hatırlanacağı üzere Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklayan Tesla, Mart sonunda ise 272 milyon dolarlık satış yaptığını duyurmuştu. Şirket satıştan yaklaşık 128 milyon dolar kâr etmişti. Bu kârlı satışa rağmen Tesla’nın piyasa değeri ikinci çeyrekte de düşüş göstermişti.

MicroStrategy’nin merkezinde Bitcoin var!

100 binden fazla Bitcoin alımıyla, Bitcoin destekçilerinin sevgisini kazanan MicroStrategy de ikinci çeyrek raporunu gelecek hafta açıklayacak. En büyük kripto para için 2 milyar dolardan fazla harcama yapan şirket şu ana kadar Bitcoin satmadı ve satış açıklaması da beklenmiyor. CEO Michael Saylor her defasında Bitcoin mesajlarıyla önplâna çıkıyor.

İki şirketin çeyrek raporunu açıklaması gereken zaman da geldi çattı. Özellikle Tesla’nın Bitcoin satıp satmadığı merak konusuydu ancak hafta içindeki The B Word etkinliğinde Elon Musk, ne kendisinin ne de Tesla’nın Bitcoin satmadığını söylemişti. Hatta Musk, CEO’su olduğu bir başka şirket SpaceX’in de Bitcoin aldığını ilk kez burada duyurmuştu.

Fiyatın düşüşü rakamları net şekilde gösterecek

Tabii ki Bitcoin fiyatının Mayıs ayından sonraki düşüşünün de şirketlerin bilançolarını etkilemesi bekleniyor. İkinci çeyrekte BTC fiyatında görülen yaklaşık yüzde 50’lik düşüş firmaların piyasa değerlerini de düşürebilir ancak ucuz fiyattan uzun vadede yapılan alımlardan dolayı MicroStrategy’nin de hala bu anlamda kârda olabileceği belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl