Tether açıkladı: USDT piyasa değeri rekor kırdı

USDT'nin arkasındaki şirket olan Tether, web sitesinden yaptığı açıklamayla en büyük sabit coin'in piyasa değerinin rekor kırdığını duyurdu. Yeni rakamla birlikte geçen sene mayıs ayında yakalanan rekor da geçilmiş oldu.

Yıllardır çok tartışılan ve regülasyonlar konusunda zaman zaman eleştirilen Tether şirketi, 2022 yılındaki güçlü gidişatını 2023’e de taşımayı başardı. Birçok kriz, çöküş ve iflasın yaşandığı kripto para piyasasında 2022 yılındaki sert rüzgarlara direnen Tether’in sabit coin’i USDT de kendi rekorunu kırdı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre USDT’nin piyasa değeri 1 Haziran günü itibarıyla 83.2 milyar dolara ulaştı. USDT son olarak geçtiğimiz sene mayıs ayında bu seviyelere gelebilmişti.

Hatırlanacağı üzere 2022’nin mayıs ayının hemen başında Terra LUNA sistemi çökmüş ve bu durum kripto para piyasalarına pahalıya patlamıştı. Çok ciddi bir satış dalgası gelirken, satışlar sonunda USDT işlemleri de rekor üstüne rekor kırmıştı.

Bankacılık krizinde ayakta kaldı

USDT’nin geçtiği en önemli sınavlardan biri de bu sene mart ayında ABD’de yaşanan bankacılık kriziydi. ABD merkezli Circle şirketinin çıkardığı USDC’nin 1 dolarlık paritesini kaybettiği ve 0.83 dolara kadar indiği dönemde USDT’de ise çok fazla sorun yaşanmamıştı.

Binance’in sabit coin’i olan BUSD’ye de ABD’de regülasyon engeli getirilmesi, USDT’yi sektörde adeta tek oyuncu olarak bırakmıştı.

USDT’nin 83.2 milyar dolarlık rekoru hakkında konuşan Tether şirketi CTO’su Paolo Ardoino da finansal özgürlüğe vurgu yaptı ve “Tether’in ihraç ettiği token’lar, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan ve ulusal paraları her gün değer kaybeden kişilerin alım güçlerini korumaktadır” dedi.

Tether şirketi geçtiğimiz hafta, elde ettiği kârların yüzde 15’iyle düzenli olarak her ay Bitcoin alacağını açıklamıştı. Şirket bu hafta da, Uruguay’da temiz enerji üretimine başlayacağını ve bu enerjiyle de Bitcoin madenciliği yapacağını duyurmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl