ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, Bitfinex ve Tether’e mahkeme celbi gönderdi

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CTFC), kripto para borsası Bitfinex ve Tether'e (USDT token'inin arkasındaki şirket) celp gönderdi.

Bloomberg’in haberine göre ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CTFC), kripto para borsası Bitfinex ve Tether‘e (USDT token’inin arkasındaki şirket) mahkeme celbi gönderdi.

Haberde, CFTC’nin 6 Aralık 2017’de iki şirkete de celp gönderdiği kaydedildi. Haber, Tether’in denetim firması Friedman LLC ile olan ilişkisini feshettiğini bildirdikten birkaç gün sonra geldi, ancak CFTC’nin bu hamlesinin bununla ilgili olup olmadığı bilinmiyor.

Öte yandan bu gelişme, bir çeşit sentetik dolar olarak işlev gören Tether’in USDT’si ile ilgili olarak tartışmaları daha alevlendirecek. USDT üzerindeki eleştiriler, token’in iddia edildiği gibi ABD Doları ile 1:1 oranında desteklenmediği ve Tether tarafından üretilen token’lerin Bitcoin fiyatını artırmak için kullanıldığı görüşü etrafında birleşiyor.

Bitcoin fiyatı yüzde 10 düştü

Bitfinex ve Tether’e CFTC tarafından celp gönderildiği haberi patlak verince Bitcoin’in fiyatında da yüzde 10’un üzerinde düşüş gerçekleşti. Haberin yayına girdiği saatte CoinMarketCap verilerine göre bir Bitcoin 10.000$’dan işlem görüyor.

Hindistan’dan gelen açıklama fiyatı daha da aşağı çekti

ABD’den gelen bu haberin ardından Hindistan’dan gelen başka bir açıklama Bitcoin fiyatının daha da aşağı kırılmasına yol açtı. Hindistan Maliye Bakanı, bugün meclis oturumunda yaptığı açıklamada, Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasa dışı faliyetlerde kullanımının yanı sıra bir ödeme yöntemi olarak da kullanımını ortadan kaldırmak için tüm önlemlerin alınacağını ifade etti. Bu haber üzerine Bitcoin fiyatı 9200$’a kadar geriledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl