Tether, “Bitireceğiz” dedi ama yeniden başlattı: Eleştiri var

En büyük sabit coin olan USDT'nin ihraççısı Tether şirketi 2023 yılında bitireceğini taahhüt ettiği kredileri yeniden vermeye başladı. Kredi rakamı 5.5 milyar dolara ulaşırken, şirketin kayıtlı müşterilerinden gelebilecek olan dolar taleplerine karşılık verip verememe durumu sorgulanmaya başlandı.

Geçtiğimiz sene ABD’de yaşanan bankacılık krizinde Circle başta olmak üzere birçok sabit coin ihraççısı çok zor dönemler yaşarken en sağlam duran şirketlerden biri ise Tether olmuştu. 80 milyar dolardan fazla piyasa değeriyle açık ara en büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççısı konumundaki şirket açıkladığı ikinci çeyrek raporunda ise yatırımcıları şaşırttı.

Firmanın, daha önce 2023 yılında bitireceğini taahhüt ettiği kredi verme işlemlerine yeniden başladığı görülüyor.

Wall Street Journal’ın detaylarına ulaştığı ikinci çeyrek finansal rapordaki bilgilere göre; ilk çeyrekte 5.3 milyar dolar olan kredi miktarı ikinci çeyrekte ise 200 milyon dolar arttı ve 5.5 milyar dolar oldu.

WSJ: Ani talep olursa karşılayabilecekler mi?

Konuyla ilgili olarak şirket sözcüsü Alex Welch, uzun süredir birlikte çalıştıkları müşterilerinden kısa dönemli kredi talepleri aldıklarını ve bu nedenle kredi isteklerini onayladıklarını belirtti.

Wall Street Journal ise Tether şirketinin bu krediler nedeniyle, ani bir dolar ödemesi talebi olması durumunda istekleri karşılayıp karşılayamayacağının sorgulandığını belirtti.

Hatırlanacağı üzere Tether son 1.5 yıldaki birçok kripto krizinde, rakiplerinden çok daha iyi bir performans göstermiş ve neredeyse büyük krizleri sorun yaşamadan atlatmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl