Tether manipülasyonunda çok çarpıcı yeni bulgular

ABD Doları destekli kripto para Tether (USDT), başka bir piyasa manipülasyonu tartışmasıyla vuruldu. Bloomberg tarafından paylaşılan rapor, çok çarpıcı veriler içeriyor.

ABD Doları destekli kripto para Tether (USDT), başka bir piyasa manipülasyonu tartışmasıyla vuruldu.

Bloomberg, kripto para borsası Kraken’de 1 Mayıs – 22 Haziran tarihlerindeki 56 bin Tether işlem verisini çekti. Araştırma, bu kripto para borsasındaki ticaretin ekonomi ilkelerine meydan okuduğunu ortaya koydu.

Bloomberg’ün çalışması, belirli tarih ve saatte Bitcoin ve Tether’in fiyatlarındaki dalgalanmaları, Tether’in işlem hacmiyle birlikte hareket eden Bitcoin’den farklı şekilde talep ve arzına tutarsız bir biçimde tepki verdiğini tespit etmek amacıyla karşılaştırdı.

Karşılaştırma sonucunda Tether için verilen büyük emirlerin küçük emirlere göre fiyat üzerinde daha az etkiye sahip olduğu, bu büyük emirlerin gerçek olmayabileceği öne sürüldü.

Ayrıca Tether için bazı emirlerin oldukça sık verildiği tespit edildi. Buna göre Kraken’de en yaygın Tether emiri, 75 ve 1000’in ardından 13,076.389’du. En yaygın emir olan 75 miktarı 4 binin, onun ardından gelen 1000 miktarı 2 binin üzerinde girilirken 13,076.389 miktarı da yaklaşık bin kez girildi. Diğer tüm emirler 100 adede zor yaklaştı. Bu arada 75 miktarı, tüm emirlerin yüzde 8’ini oluşturuyor.

Bloomberg bu bulgularını New York Üniversitesi’nden Profesör Rosa Abrantes-Metz ve eski FED denetçisi Mark Williams ile paylaştı. Her iki isim de belirli emirlerin sıkça tekrarlanmasının dolandırıcıların otomatik ticaret programlarına işaret edebileceğini söyledi.

Çalışmayı kaleme alan Bloomberg yazarları, hacmin suni bir şekilde şişirilmesi için başvurulan, borsadaki bir hesapla açılan emrin, diğer hesapla kapatıldığı bir hayali işlem olan ‘wash trading’den şüpheleniyorlar. Regüle edilmiş piyasalarda yasaklanmış olan bu yolla piyasada arz ve talep üzerinde yanlış bir izlenim yaratılıyor.

New York Üniversitesi Profesörü Abrantes-Metz, “Büyük emirler fiyatları etkilemiyor. Çok fazla veriyi inceledim ve bunların gerçek olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Emirlerde ayrıca 34.05478, 30.06946 ve 34.14089 gibi miktarların da yaygın olduğu bulundu.

Eski FED denetçisi, bu durumun emirlerin aynı kişi veya kurum tarafından verilme olasılığının yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi. Williams, sözlerinin devamında, “Kraken’deki arz-talep durumu sıra dışı. Ekonomi ilkelerine temelden zıt şekilde büyük ve sık ticaret emirleri, küçük ticaret emirlerine göre fiyat üzerinde daha az etkiye sahip.” dedi.

Konuyla ilgili yorum yapan bir başka isim, Citigroup’un önde gelen uzmanlarından biriyken kripto para veri ve sipariş yönlendirme şirketi CoinRoutes’u kuran Dave Weisberger’di. Weisberger, 13,076.389 gibi emirlerin sıklığına dikkat çekerek “Bu emirleri hiçbir insan girmez. Mantıklı değil. Manipülasyon var mı, bilmiyorum ama böylesi gizemler büyük yatırımcıları kripto paralardan uzak tutuyor. Kurumsal yatırımcılar sermayelerini piyasaya getirmeden önce piyasanın adil olduğunu görmek isterler.” dedi.

Öte yandan geçtiğimiz ay ABD Adalet Bakanlığı, kripto para piyasasındaki fiyat manipülasyonu iddialarına ilişkin soruşturma başlatmıştı. Bakanlığın soruşturması sürüyor ve yetkililerin ‘wash trading’ yöntemi üzerinde durdukları biliniyor.

→ BİR BITCOIN BALİNASI 300 MİLYON DOLARI 4 CENT’E TRANSFER ETTİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl