Tether CTO’sundan “2 aydır USDT basılmıyor” iddialarına yanıt

En büyük sabit coin olan USDT'nin ihraççısı Tether şirketinin teknoloji yöneticisi Paolo Ardoino'dan, USDT çıkarılmasının son 2 ayda durduğuna yönelik haberlere yalanlama geldi. Ardoino, USDT ihracının küçük miktarlarda olsa da devam ettiğini ve herhangi bir sorun olmadığını belirtti.

Özellikle USDC ve Binance’in kendi sabit coin’i olan BUSD’nin son dönemde artan ihracı, USDT’deki sessizliği de ön plâna çıkamıştı. En büyük sabi coin olan ve şu anda değeri 60 milyar doları aşmış USDT’nin ihraççısı Tether şirketinin yöneticisi Paolo Ardoino, Twitter’dan bu konuyla ilgili iddialara yanıt verdi:

“İddialar doğru değil. USDT çıkarılması devam ediyor. Dün 100 milyon dolarlık USDT basıldı.”

Özellikle Çin kaynaklı haberleri dünyaya duyuran Wu Blockchain hesabının iddiası çok konuşulmuştu. Hesaptan dün atılan tweet’te, “2 ay üst üste USDT basılmadı. Ayrıca, sabit coin piyasasındaki USDT dominasyonu da tarihi şekilde en düşük seviyelere gelerek yüzde 57.38’e düştü” denilmişti.

Hep tartışma konusu oldu

Geçtiğimiz aylarda sürekli olarak USDT basan Tether şirketi bu anlamda çok fazla eleştiri almıştı. Şirket senelerdir, USDT’leri tam anlamıyla desteklemediği yönünde eleştiriler alıyordu. En sonunda Tether’e 2018 yılında dava açan New York Başsavcılığı da Tether ve onun yan kuruluşu Bitfinex borsasına 118 milyar dolarlık ceza kesmişti. Savcılık Tether şirketinin müşterilerine yalan söylediğini ve dolandırıcılık yaptığını da açık şekilde duyurmuştu. Şirketin New York eyaletindeki faaliyetlerine son verilmişti.

2 ayda 2 milyar dolar…

Mayıs ayı sonunda 60 milyar dolarlık piyasa değerini aşan USDT’nin şu andaki değeri ise yaklaşık 62 milyar dolar ve kripto para evrenindeki boğa sezonu düşünüldüğünde bu artış diğer sabit coin’lere oranla çok düşük…

USDC’nin büyük yükselişi…

62 milyar dolarlık piyasa değeriyle hala açık ara en büyük sabit coin USDT ancak Circle şirketinin ihraç ettiği USDC de son aylarda yükselişini sürdürüyor. Şubat ayı başında sadece 6 milyar dolar piyasa değeri olan USDC’nin şu anki değeri 27 milyar doların biraz üzerinde… Yani yaklaşık 6 ayda 5 kata yakın bir yükseliş söz konusu.

USDT’nin Şubat başındaki piyasa değeri ise 27 milyar dolardı. Yani USDC’nin yükselişi USDT’ye oranla çok daha hızlı.

BUSD 12 kat arttı

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak gösterilen Binance’in sabit coin’i olan BUSD’deki yükseliş de dikkat çekiyor. Özellikle son dönemde regülatörlerle yaşadığı sorunlarla adını duyduğumuz Binance’in sürekli olarak BUSD ihraç etmesi dikkat çekiyor.

Şubat başında piyasa değeri 1 milyar doların biraz üzerinde olan BUSD’nin şu anki değeri 12 milyar dolar civarında. Yani BUSD’deki yükseliş, USDC’yi de geride bırakmış durumda…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl