USDT ihraççısı Tether’den FTX açıklaması: Kurtaracaklar mı?

İflasın eşiğinde olan ve tabiri caizse adeta kapı kapı dolaşarak kredi bulmaya çalışan FTX borsasına Tether şirketi de kapıyı kapadı.

FTX borsası Tether şirketinden de “Hayır” cevabı aldı. En büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççısı konumundaki Tether şirketinde CTO Paolo Ardoino attığı tweet ile FTX’e kredi vermeyeceklerini belirtti ve “Tether olarak FTX/Alameda’ya herhangi bir şekilde yatırım yapma ya da kredi verme gibi bir planımız yok. Nokta” dedi.

En az 1 milyar dolar istiyor

Hatırlanacağı üzere ünlü haber ajansı Reuters dün geçtiği haberde FTX’in 9.4 milyar dolar likit para bulmak zorunda olduğunu ve CEO Sam Bankman-Fried’in de birçok şirketle görüşmelerde bulunarak kredi bulmaya çalıştığını belirtmişti. Haberde bu şirketlerden bazılarının Tether, Sequia Capital ve OKX borsası olduğu hatta SBF’nin bu şirketlerden en az 1 milyar dolar talep ettiği iddia edilmişti.

Tether şirketi de, Ardoino’nun bu açıklamasından önce de FTX/Alameda ikilisine herhangi bir yatırımı olmadığını belirten bir açıklama yapmıştı.

Tüm bu yaşananlar çerçevesinde USDT2nin 1 dolara olan dengesindeki volatilite de dikkat çekmiş, özellikle 2 gün önce 0.96 dolara kadar inen parite, kısa sürede yine 1 dolara dengelenmişti.

Tether ayrıca FTX’in 46 milyon 360 bin dolarlık USDT’sini de, ABD’li kolluk kuvvetlerinden gelen talep doğrultusunda dondurmuştu. Fonlar TRON blok zincirinde yer alıyordu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl