Tether FUD’ı geri mi dönüyor? Soruşturma iddiasına açıklama

ABD Adelet Bakanlığı’nın Tether’e yönelik banka dolandırıcılığı soruşturmasını yeniden ele aldığı iddia edildi. Bloomberg’ün haberine göre, bakanlık bünyesinde yeni bir ekip, Tether‘in yöneticilerinin bir suç işleyip işlemediğini araştırmak için yeni bir girişimde bulundu.

Geçtiğimiz sene, Washington federal savcıları, Tether’deki üst düzey yetkilileri, nakit transferinde kullandıkları bankaları dolandırdıkları iddiasıyla suçlanabilecekleri konusunda uyarı yaptılar. Konuyu bilen kaynaklar, aylarca süren yasal mücadelenin ardından konunun bakanlığa devredildiğini aktardı.

Bugünkü haberin ortaya çıkmasından sonra bir açıklama yapan Tether’in CTO’su Paolo Ardoino ise Bloomberg’ün eski haberleri yeniden gündeme getirdiğini ileri sürdü. Ardoino, “Bloomberg, 2018’den eski haberleri tekrar dolaşıma sokuyor. Zavallı herifler, finansal veri ve haberlerin yer alacağı keet.io’yu yayınlamak için sabırsızlanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Gerçek dışı eski haberler”

Ardoino’nun ilk açıklamasından kısa süre sonra Tether’den de resmi açıklama yapıldı. Bu açıklamada, “Kripto para sektöründeki en büyük tehdit unsuru, yanlış bilgilerin yayılmasıdır. Bloomberg, anlamadıkları bir sektörde dikkat çekme konusunda çaresiz olduğunu defalarca kanıtladı. Tether’in itibarını zedelemeye yönelik son girişim, bu davranışın bir başka örneğidir. Bloomberg, gerçek olmayan eski haberleri yeniden dolaşıma sokuyor.” denildi.

Açıklamanın devamında, Tether’in dünya çapında kolluk kuvvetleriyle iş birliği içerisinde çalıştığı, Bloomberg’ün habere konu ettiği olayların çoğunun yanlış olduğu, aynı zamanda Tether ile değil, kardeş şirket Bitfinex ile ilişkili olduğu ifade edildi.

“Utanç verici”

Ayrıca Tether, ABD Adalet Bakanlığı ile iş birliğinin geliştirildiğini, Tether yöneticilerinin bakanlıkla bir soruşturma kapsamında iletişim olmadığı, bakanlığın Tether’i aktif olarak araştırıyor gibi görünmediğini belirtti. Şirket, “Tether ve Bitfinex, Bloomberg’ün atıf yaptığı Fowler davasında aslında mağdur olarak tanımlandı.” dedi.

Açıklamada son olarak şu ifadeler yer aldı:

“Bloomberg gibi sözde güvenilir medyanın dünyada devrim yaratan bir teknolojiyi anlamakta zorluk çekmesi utanç verici. Doğruluk, bilgi ve merak eksikliğinin sektöre inananlar üzerinde böyle sonuçlar doğurması üzücü. Bu nedenle, onların modası geçmiş habercilik ve gazetecilik tarzlarının yeni ve yenilikçi merkeziyetsiz teknolojilerle aşıldığını göreceğiz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl