Tether, 1.48 milyar dolar kâr açıkladı: BlackRock’u bile geçti

En büyük sabit coin USDT'nin ihraççısı Tether şirketi, bugün 2023 yılının 1. çeyreğine ilişkin kazanç raporunu açıkladı. 2023'ün ilk çeyreğinde 1.48 milyar dolarlık net kâr elde eden Tether, bu anlamda dünyanın en büyük fon yönetimi şirketi olan BlackRock’u da geride bıraktı.

Tether şirketi dün, ilk beş sırada yer alan küresel bağımsız kamu muhasebe firması BDO Italia tarafından tamamlanan tasdik raporunu yayımladı. Rapor, Tether’in 31 Mart 2023 itibarıyla grup tarafından tutulan varlıkların dökümünü yapan Konsolide Rezerv Raporu’nun (CRR) doğruluğunu yeniden teyit ediyor.

Öte yandan Tether’in ilk çeyrekteki net kârının 1.48 milyar dolar olduğu açıklandı. Böylece şirketin rezerv fazlalığı da 2.44 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

Rezervlerin çoğunluğu ABD Hazine bonolarına gitti

Tether, web sitesinden yayımladığı raporda, 2023’ün ilk çeyreğini 81.8 milyar dolar konsolide toplam varlık ile kapattığını bildirdi. Rezervlerinin çoğunluğunun ABD Hazine bonolarına yatırıldığı kaydedildi.

Ayrıca, teminatlı kredilerin toplam rezervler içindeki payının yüzde 8.7’den yüzde 6.5’e düştüğü ve ABD Hazine bonolarına tahsis edilen varlıkların bugüne kadarki en yüksek yüzdeye ulaştığı vurgulandı. Ek olarak bunun yüzde 25’lik bir azalma olduğu da belirtildi.

“Tether’in muazzam başarısından büyük heyecan duyuyoruz”

Tether CTO’su Paolo Ardoino yaptığı açıklamada “Rezerv fazlamızın 2.44 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla, Tether’in 2023’ün ilk çeyreğinde elde ettiği muazzam başarıdan büyük heyecan duyuyoruz” dedi. Ardoino ayrıca, “Devam eden risk yönetimi süreçlerimizin bir parçası olarak genel ekonomik ortam değiştikçe ve piyasa döngüsü ilerledikçe daha fazla değişiklik yapmayı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

CTO, Twitter hesabından da raporda yazılanları kısa kısa paylaşırken, “Şu anda doğrudan gecelik ters repoya yatırılan 7.5 milyar dolar ile rezervlerimiz yalnızca son derece yüksek kalitede değil, aynı zamanda oldukça likit olmaya devam ediyor.” dedi.

Tether’in kârı BlackRock’u geçti

Bu arada Tether’in müthiş performansı, 10 trilyon dolarla dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’un ilk çeyrek performansı karşılaştırıldı. BlackRock, ilk çeyrek kârının 1.16 milyar dolar olduğunu bildirmişti.

New York merkezli şirket, hisse başına 7.64 dolar net gelir elde ettiğini söylemişti. Amortisman maliyetleri ve yinelenmeyen maliyetler için düzeltilmiş kazançlar hisse başına 7.93 dolar olmuştu.

Sonuçlar Wall Street beklentilerini aşmıştı. Zacks Investment Research tarafından ankete katılan altı analistin ortalama tahmini hisse başına 7.71 dolar kazanç yönündeydi.

Yatırım şirketi bu dönemde 4,24 milyar dolar gelir elde ederek Wall Street tahminlerini de aşmıştı. Zacks anketine katılan dört analistin beklentisi 4.23 milyar dolardı.

Yapılan yorumlarda Tether’in 1.48 milyar dolarlık net kârla Blackrock’tan tam anlamıyla daha iyi performans gösterdiğinin altı çizildi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl