Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Tether şirketine “belgeleri açıklarız” tehdidi

tether-usdt

Tether şirketine, Bitcoin ekosistemine zarar verebilecek seviyede olduğu belirtilen belgelerin açığa çıkarılmaması için 500 BTC fidye talebinde bulunulan bir not gönderildi. Konuyla ilgili Tether’den yapılan açıklamada, “Üzüntü verici bir girişim olduğuna inandığımız bu saldırıyı gerekli merciilere bildirmiş bulunmaktayız. Oldukça ciddiye aldığımız bu fidye talebiyle ilgili her zaman olduğu gibi kanun güçlerine soruşturma için her türlü desteği vermeye hazırız” denildi.

Bilindiği üzere Tether’in çıkardığı ve ABD dolarına 1’e 1 oranda bağlı olan USDT, kripto para dünyasında hem borsalar hem de trader’lar ile yatırımcılar tarafından en çok kullanılan sabit coin konumunda… Dolayısıyla USDT hakkında çıkacak olumsuz bir haber, başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto parayı negatif şekilde etkileyebilir.

Dolar ile yüzde 100 desteklenip desteklenmediği tartışmalı

USDT’nin önemi, rakamlardan da rahatlıkla görülebilir. Bitcoin’in son aylardaki inanılmaz çıkışıyla birlikte Tether’in piyasa değeri de 2 milyar dolardan 34 milyar dolara yükselmişti. Şirket elinde bulundurduğu tüm USDT’lerin bir banka hesabındaki ABD doları ya da ona denk varlıklar tarafından yüzde 100 şekilde desteklendiğini belirtse de, konu yıllardır akademisyenler, kripto para uzmanları ve tabii ki dava dosyasında Tether’le ilgili çok sert ifadeler kullanan New York Başsavcılığı tarafından şüpheyle karşılanıyordu.

Tether ile Deltec arasındaki bazı e-postalar ortaya çıkmıştı

Son günlerde de bir Tether temsilcisi ile USDT rezervlerinin tutulduğu banka olarak adı geçen Bahama Adaları bankası Deltec arasında geçtiği iddia edilen bazı e-mail’ler çevrim içi ortamlarda yayınlanmıştı. Bu durum Tether ile ilgili soru işaretlerini tekrardan ortaya çıkarmıştı. Tether’in fidye istemiyle alakalı tweet’lerinde bu konuya da değinildi ve e-mailler doğrulanmadı.

Hatırlanacağı üzere, Tether ve Bitfinex arasında 850 milyon dolarlık borç kapama iddialarıyla ilgili olarak süren dava geçtiğimiz hafta salı günü karara bağlanmış ve Tether 18 milyon dolarlık ceza ödemeyi kabul etmesine rağmen, üzerine atılan suçları da reddetmişti.

New York başsabcısı Leticia James ise USDT’lerin tamamen ABD doları tarafından desteklendiği savunmasını bir “yalan” olarak nitelendirmiş ve çok sert ifadelerle suçlamalarını sürdürmüştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl