Tether, toplamda 160 milyon dolar tutan 3 adresi dondurdu

Çoğu zaman regülatörlerle sorun yaşayan hatta milyon dolarlık cezalara çarptırılan, USDT ihraççısı Tether şirketi, toplamda 160 milyon dolar tutan 3 adresi dondurdu. Firma 2017 yılından bu yana şüpheli adresleri donduruyor ve işlem yapılmasını engelliyor.

tether-usdt

80 milyar dolara yaklaşan piyasa değeriyle en büyük sabit coin olmaya devam eden USDT’nin ihraççısı Tether şirketi, Ethereum blok zinciri üzerindeki 3 adresi dondurdu. Bu adres sahipleri şu anda fonlarını hareket ettiremiyorlar.

Tether geçmişte de bu tür konularla ilgili yaptığı birçok açıklamada, regülatörlerle düzenli olarak çalıştığını ve iletişim halinde olduğunu dolayısıyla şüpheli hesaplara müdahale edildiğini belirtmişti. Aralık ayında da 1 milyon USDT tutan bir adres dondurulmuştu.

30 milyon USDT çalınınca başlamışlardı

Birçok blok zincirinde token çıkaran Tether şirketi, Kasım 2017’de yaşanan ve 30 milyon USDT çalınan hack olayının ardından kara listeye alma politikasına başlamıştı. Şirket, Ethereum blok zinciri üzerinde toplamda 563 adresi kara listeye almış durumda…

Konuyla ilgili konuşan bir şirket sözcüsü de şu ifadeleri kullandı:

“Tether şirketi bugün kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine Ethereum blok zincirinde 160 milyon USDT içeren üç adresi dondurmuştur. Şu anda daha fazla ayrıntı veremiyoruz.”

Tüm tartışmalara rağmen her geçen gün büyüyor

Bilindiği üzere USDT hala açık ara en büyük sabit coin konumunda… Geçtiğimiz senenin başında 20 milyar dolar piyasa değeri olan USDT, kripto para piyasalarında yaşanan boğa sezonuyla beraber değerini adeta 4’e katlamış durumda. 79 milyarlık piyasa değeriyle en büyük sabit coin olan USDT’ye en yakın olan sabit coin ise, ABD’li Circle şirketinin çıkardığı ve toplamda 45 milyar dolarlık değeri olan USDC.

Tether geçen sene Şubat ayında da, uzun süren bir dava sonucunda New York başsavcılığıyla anlaşmış ve hem buradaki faaliyetlerini sonlandırmış hem de kardeş şirket Bitfinex ile birlikte 18.5 milyon dolar ceza ödemişti.

Şirket yıllardır, USDT’lerin arkasındaki destek varlıklarını açıklamamakla eleştiriliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Cristof Colomb Cevapla

    o zaman merkeziyetsizlik propagandası asparagas oluyor! Para gasp etmek değil mi bu? Kolluk kuvvetleri bildirdi diye sen hemen bloke et

  2. fuat Cevapla

    yesstyle parası bu kripto üzerinden yatırılıyordu