Tether’de (USDT) 1 dolarlık denge kaybı kısa sürdü: FTX ve Alameda açıklaması

FTX ve Alameda'nın iflasın eşiğine gelmeleri kripto para piyasalarını olumsuz yönde etkilemeye devam ederken, krizin Tether şirketine sıçrama olasılığı da konuşulmaya başlandı. Şirket yöneticisi Paolo Ardoino'dan yapılan açıklamalar ise USDT'nin 1 dolara olan dengesinin 0.96'ya inmesine engel olamadı. Ancak bu denge bozukluğu kısa sürdü.

En büyük sabit coin USDT’nin 1 dolara olan dengesi Mayıs ayındaki LUNA olayından sonra ilk kez bozuldu. 1 USDT, 0.96 ABD dolarına kadar düştü.

FTX ve Alameda’nın iflasın eşiğine gelmesi ve Binance’in FTX borsasını satın alma girişimi kripto para piyasaları tarafından en azından kısa vadede olumlu karşılanmadı. Bitcoin Haziran ayından sonra ilk kez 18 bin doların altına inerken, Terra LUNA krizi döneminde olduğu gibi USDT de 1 dolara olan dengesini kaybetti. En büyük sabit coin 0.96 dolara kadar düştü ve haberin yazıldığı dakikalarda 0.98 dolar seviyesinde.

USDT, mayıs ayından bu yana ilk defa Coinbase üzerinde kısa süreyle 0.99 doların altına geriledi.

Tether’den FTX ve Alameda açıklaması

USDT’nin ihraççısı konumundaki Tether şirketi ise FTX ya da Alameda şirketlerine yatırımları olduğu yönündeki iddiaları Paolo Ardoino vasıtasıyla reddetti. Şirket CTO’su Ardoino, ne FTX ne de Alameda’ya yatırımları olmadığını dile getirdi. Ancak yapılan bu açıklama da USDT’nin düşüşüne engel olamadı.

Ardoino: Coingecko’da hata var gibi gözüküyor

Ardoino daha sonra Twitter hesabından dengenin bozulduğuna dair kendilerinde bir işaret olmadığını ve Coingecko’daki rakamların hatalı olabileceğini belirtti. Ardoino, “Binance, Bitfinex ve Coinbase’de en fazla 10 baz puan almak üzere bazı farklılıklar var ancak bu durum Coingecko’da %3 olarak gösteriliyor” dedi.

Öte yandan ikinci en büyük sabit coin USDC’nin ihraççısı olan Circle şirketi de yaptığı açıklamada Alameda ya da FTX’e herhangi bir yatırımı olmadığı bilgisini verdi.

Alameda’dan Binance’e 52.3 milyon USDT gitti

Zincir üstü veri platformu Lookonchain’in verdiği bilgiye göre ise Alameda şirketi elindeki 52.3 milyon USDT’yi FTX’ten Binance borsasına gönderdi. Ancak FTX borsasından şu anda yapılan çekim işlemleri “Askıya alındı” notu paylaşılarak gerçekleştirilemiyor. Küçük yatırımcı çekim işlemleri yapamazken, Alameda’nın işlemi gerçekleştirmesi de sosyal medya da tepki topluyor.

Not: TSİ 14.40 itibariyle Coingecko’da 1 USDT, 0.994 ABD dolarına eşit olarak görülüyor. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl