Tether (USDT) arzı son 10 ayın rekorunu kırdı: 75 milyar dolar

ABD'de yaşanan bankacılık krizi ve bu durumun USDC başta olmak üzere birçok sabit coin'e olumsuz yansıması USDT'ye olan talebi ciddi şekilde artırdı. USDT piyasa değeri 75 milyar doları da aşarak son 10 ayın rekorunu kırdı.

Son 30 günde piyasa değeri 5 milyar dolar artan USDT, 2022’nin mayıs ayından bu yana en yüksek rakamına ulaştı. 2023 yılına da hızlı başlayan Tether coin’i, yılbaşından bu yana da %10’dan fazla büyüme kaydetti.

Dominansta da son 1,5 yılın zirvesi

Özellikle ABD’de Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank ile tetiklenen bankacılık krizinin ardından, Circle şirketinin Coinbase ile birlikte zor duruma düşmesi USDT’ye yaramıştı. Binance’in sabit coin’i olan BUSD’nin de ABD’li regülatörler tarafından önünün kesilmesi, yine USDT’ye olan geçişleri hızlandırmıştı. Tüm bu olaylar USDT’nin sabit coin piyasasındaki dominansını iyice artırdı. Tether’in sabit coin dominans’ı yüzde 56.4’e çıkarken, bu oran Temmuz 2021’den beri görülen en yüksek rakam oldu.

Balina işlemleri de artıyor

Öte yandan Santiment’in verilerine göre son 12 ay içinde USDT ile 8 adet 1 milyar dolar ve üzeri işlem yapıldı. Bu işlemlerinin yarısının ise son 10 günde yapılması gözlerden kaçmıyor. Uzmanlar balinaların, USDT’lerini borsalardan çekmeye başladıklarını belirtiyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl