Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Tether’dan şeffaflık adımı: Denetim raporu yayınlandı

tether-usdt

Piyasa değeriyle dünyanın en büyük stabil kripto para ihraççısı konumunda olan Tether, geçen ay piyasada olan 35 milyar USDT ile aynı miktarda varlığa sahip olduğunu doğrulayan bir belge yayınladı.

Tether’in ABD Doları ile 1:1 oranında desteklendiği belirtilen USDT’lerinin gerçekten bu oranda dolar ile desteklenip desteklenmediği hep bir tartışma konusu olmuştu. Şirketin Cayman Adaları merkezli denetim şirketi Moore Cayman’dan aldığı son belge, Tether’ın 28 Şubat 2021 tarihi itibari ile 35.1 milyon dolarlık toplam yükümlülüklerine karşılık varlığının en az 35.28 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Tether, önümüzdeki dönemde yeni bir denetim belgesi daha yayınlamayı ve bunu üç ayda bir düzenli hâle getirmeyi planlıyor.

Bilindiği üzere birkaç yıldır Tether ve onun kardeş şirketi olan Bitfinex ile New York Başsavcılığı arasında devam eden bir yasal süreç vardı. Savcılık, Bitfinex’in; ödeme sağlayıcısı bir şirket olan Crypto Capital’de uğradığı 850 milyon dolarlık zararı gizlice Tether şirketinin fonlarını kullanarak kapadığını iddia etmişti. Dolayısıyla savcılığın iddiasına göre USDT, ABD Doları ile 1:1 oranında desteklenmiyordu.

Taraflar, Şubat ayında konuyla ilgili uzlaşmaya vardılar ve iki şirket de savcılıkla anlaşmanın bir parçası olarak 18.5 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Ayrıca savcılık, şirketlerin New York’taki faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl