Peter Brandt: Tether (USDT) olmayı bekleyen bir kaza

Deneyimli borsacı Peter Brandt, ABD Doları'na endeksli kripto para birimi Tether'i (USDT) "Gerçekleşmeyi bekleyen bir kaza" olarak nitelendirdi.

tether-usdt

Ünlü trader Peter Brandt, Tether’e karşı olan eleştirilerini son attığı tweet’le devam ettirdi. Brandt, Tether için “Gerçekleşmeyi bekleyen bir kaza. Çünkü o da bir itibari para” yorumunu yaptı.

USDT’nin bir itibari para birimi olduğunu kabul eden Brandt, onun bu yüzden çökeceğini düşündüğünü söyledi.

“Tether ve Nijerya boncuğu”

Brandt, Nisan ayında elinde Tether bulundurmakla Nijerya boncuğu bulundurmak arasında bir fark olmadığını söylemişti. Başarılı trader, bu karşılaştırmayla dünyanın en çok kullanılan sabit coin’ine güvenmediğini açıkça dile getirmişti.

Nijerya’da Temmuz ayında yüzde 12.56 artan enflasyonun ana nedeni olarak, ülkenin ulusal para birimi olan ‘naira’ gösteriliyor. Ancak naira bile, Venezuela’nın hiper enflasyonist parası Bolivar’a yetişemiyor.

“ABD dolarını eleştirip parayı Tether’de tutmak aptalca”

İnsanların paralarını Tether’de tutmalarının aptalca olduğunu belirten Brandt, “Bir gece bile paranızı, varlığınızı Tether’de tutmak aptalca… İnsanların ABD dolarını yerle bir edip paralarını Tether’de tutmaları şaka gibi… ” dedi.

Tether’de tüm olumsuzluklara rağmen büyük artış

Hatırlanacağı üzere Tether, geçen yıl yaptığı açıklamada elinde bulunan toplam arzın yüzde 74’ünün nakit paraya ve kısa dönem menkul kıymetlere bağlı olduğunu kabul etmişti. Buna rağmen Tether’in piyasa değeri, trader’ların talebiyle 2020’de 11.8 milyar dolara yükseldi.

Kripto evrenindeki en tartışmalı varlıklardan biri olan Tether’in çökmesinin BTC’yi de ciddi bir ayı sezonuna sokacağı görüşü de hakim. Finans profesörleri John Griffin ve Amin Shams tarafından yürütülen adli bir araştırmaya göre Tether; Bitfinex borsası ile birlikte, 2017’nin sonlarında kripto piyasalarını manipüle etmeyi başardı.

Öte yandan Nisan 2019’da piyasaya ciddi etki eden, Bitfinex’in 850 milyon dolarlık USDT gizlediğini ortaya çıkması olayı da soruşturulmaya devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl