Tether (USDT) rezervlerini açıkladı: 3.3 milyar dolar fazla verdi

En büyük sabit coin ihraççısı olan Tether, 24 Ağustos tarihli rezerv raporunu yayımladı. Şirket daha önce de görülen 3.3 milyar dolarlık fazla nakit varlığını korumaya devam ediyor.

Son yıllarda çıkan birçok olumsuz habere rağmen krizleri atlatmayı başaran ve ABD’deki bankacılık krizinde bu ülke dışında bir şirket olması avantaja dönüşen Tether, rezerv raporunu yayımladı.

Şirketin 82.8 milyar dolarlık sorumlulukları bulunurken, elinde bulunan varlık değerinin ise 86.1 milyar dolar olduğu grülüyor. Yani yaklaşık 3.3 milyar dolarlık fazla bir varlık durumu söz konusu…

Bu anlamda USDT 82 milyar dolar ile en fazla değere sahip olan coin olurken, altına dayalı XAUT 246 bin dolar, euroya dayalı EURT 36 milyon dolar, Meksika pezosuna dayalı MXNT 19 milyon dolar ve Çin yuanına dayalı olan CNHT ise 20 milyon dolarlık değere sahip oldu.

15 blok zincirinde varlıkları bulunan Tether şirketi son yıllarda çok ciddi zorluklar yaşamıştı. Terra LUNA ve FTX krizlerinde kısa süreli de olsa 1 dolara olan dengesi bozulan USDT daha sonra toparlamıştı. Aynı dönemlerde başta USDC olmak üzere USDT’nin rakipleri ise daha kötü zamanlar geçirmişti.

ABD’deki bankacılık krizi döneminde de USDT nispeten diğer sabit coin’lere göre çok daha sağlam kalmıştı. ABD merkezli Circle şirketinin çıkardığı USDC’nin 1 dolara olan dengesi bu krizde 0.8 doların da altına inmişti. Circle şirketinin varlıklarının bir bölümünü, batan Silikon Vadisi Bankası’nda tutması bu sorunun en büyük sebeplerindendi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl