Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Tether’dan “XRP’den sonra hedef USDT mi olacak?” endişesine yanıt

Bitfinex ve Tether şirketlerinin teknoloji direktörü olan Paolo Ardoino'dan "SEC'nin XRP'den sonraki hedefi Tether mı olacak?" endişesine yanıt geldi.

tether-usdt

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’nin Ripple’a açtığı davanın ardından XRP’deki fiyat düşüşü ve borsalardan gelen listeden çıkarma haberleri dikkat çekiyor. Kripto para evrenine bomba gibi düşen bu hamlenin ardından diğer dijital varlıklar için de tehlikenin var olduğu iddiaları yatırımcıları bir boğa sezonu içinde olduğumuz ve “altsezon” beklentilerinin tavan yaptığı şu günlerde korkutuyor.

Konuyla ilgili zincirüstü veri şirketi CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’dan ise yeni hedefin Tether yani USDT olabileceği konusunda bir yorum geldi. Analist Alex Krüger’in “Sırada hangi coin var? SEC ne kadar hızlı davranacak?” tweet’i üzerine yorum yapan Ju, “Eğer yeni hedef Tether olursa bu durum, içinde bulunduğumuz boğa sezonu için çok çok kötü olur. Çünkü bu piyasada ağırlık büyük oranda USDT’de. En regüle sabit coin ise USDC ve en sonunda USDT’nin yerini o alacak” dedi.

Tether CTO’sundan cevap geldi

Ju’nun bu yorumuna ise cevap kısa süre içinde Bitfinex ve Tether’in teknoloji yöneticisi Paolo Ardoino’dan geldi. Tether’in tüm merkezi rakipleri gibi regüle olduğunu belirten CTO şunları söyledi:

“Hatırlatma: Tether, diğer tüm merkezi rakipleri gibi FinCEN regülasyon ve kurallarına tâbidir. Diğer para çıkaran şirketlerin yaptığı gibi Tether’e de sert KYC (Müşterini tanı) ve AML (anti para aklama) kuralları uygulanır. Daha az regüle olduğumuz iddiası tamamen gerçek dışıdır ve FUD (Korku, belirsizlik, şüphe) için ortaya atılmaktadır. Bu tür bir dezenformasyonun yayılmasından kim çıkar sağlar, bunu düşünün”

Hatırlanacağı üzere yaklaşık 2 senedir “kardeş şirketler” olarak görülen Tether ile Bitfinex arasındaki ilişki, ABD makamları tarafından araştırılıyor. Kripto para borsası Bitfinex, para kaçırdığı iddiaları bulunan Crypto Capital şirketiyle ilişkisini sonlandırdıktan sonra yaklaşık 850 milyon dolarlık bir açık vermişti. Bu meblağın kardeş şirket Tether’den karşılandığı iddia edilmişti. Konu hakkında iş birliği yapmakta ağır davranan Bitfinex ise en sonunda New York Başsavcılığı ile bilgi paylaşımına başlamıştı.

Souşturmanın başladığı ilk dönemde de Tether, üretilen USDT token’larının ABD doları olarak yüzde 100 karşılığının bulunmadığını, oranın yüzde 75 olduğunu açıklamıştı. Bu bilgi sektöre bomba gibi düşmüştü ancak USDT hala açık ara en çok kullanılan sabit coin konumunda.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl