Tether tartışması, 250 milyon dolarlık yeni token’larla geri döndü

İhtilaflı stabilcoin Tether, 18 Mayıs'ta 250 milyon dolarlık yeni USDT token'ları üretti. Bu token'ların piyasaya sürülmesiyle Tether tartışması yeniden alevlendi.

Cointelegraph’ta yer alan habere göre ihtilaflı stabilcoin Tether, 18 Mayıs’ta 250 milyon dolarlık yeni USDT token’ları üretti.

Tether, ABD Doları ile 1:1 oranında desteklendiğini iddia ettiği stabilcoin USDT’yi piyasaya süren şirket. Şirket, resmi denetim yapılmadan önce denetim firması Friedman LLP ile ilişkileri kopardıktan sonra şeffaflıktan yoksun olduğu için eleştirilerin odağında oldu.

Yeni 250 milyon dolarlık Tether’ler ile Tether token’larının toplam arzı da 2.5 milyar dolara yükseldi ve bazı eleştirmenler, bu token’ların tamamının ABD Doları ile desteklendiğine inanmakta zorlanıyor.

Bunlardan biri, Tether’in coin üretiminin Bitcoin ve Ethereum gibi ana akım kripto paralardaki fiyat artışıyla kolerasyon içinde olduğunu iddia eden anonim blog yazarı Bitfinex’ed idi.

Verilere göre, 250 milyon dolarlık yeni Tether’lerin piyasaya sürülmesinin ardından geçen bir saat içinde Bitcoin yaklaşık olarak 100, Ethereum ise 10 dolar arttı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bitfinex ile Tether kardeş iki şirket. Bu da fiyat manipülasyonu iddialarında kullanılan en güçlü argümanlardan biri.

Öte yandan Goldman Sachs tarafından desteklenen Circle, TrueUSD ve Basis gibi yeni oyuncular, kendi stabilcoin’lerini geliştirmeye başladıkları için stabilcoin alanında Tether’in rakipleri artıyor ve rekabet kızışıyor.

Bunlardan TrueUSD’nin geçtiğimiz günlerde Binance’de listeleneceği duyurusuyla birlikte TUSD’nin fiyatı yüzde 40 oranında değerlenmişti. Fiyat sabit kalması gerekirken yaşanan bu durumun ardından Binance, listelemeyi 22 Mayıs’a ertelemişti.

→ SON 4 GÜNDEKİ GÜÇLÜ YÜKSELİŞİYLE DECRED’İN YILDIZI PARLIYOR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl