Tether’den Celsius açıklaması: Rezervlerde sorun yok

BlockFi ve Nexo'nun ardından Tether'den de Celsius açıklaması geldi. USDT ihraççısı şirket, yaşananları aşırı piyasa koşulları olarak nitelendirirken, rezervlerinde ise sorun olmadığını belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan LUNA krizinde dolara olan bağlılığını az da olsa kaybeden ve yatırımcısına belli ölçüde korku yaşatan, ancak daha sonra yaptığı ödemelerle bu krizden güçlü şekilde çıkmayı başaran Tether şirketi, Celsius kriziyle ilgili bir açıklama yaptı.

“Rezervler üzerinde hiçbir olumsuz etki yok”

LUNA krizinde de yaptığı açıklamalarda olumlu bir etki yaratan şirket, yine sessiz kalmadı ve Celsius şirketine çok küçük oranda yatırımı olmasına ve şirketle kredi işleri bulunmasına rağmen rezervlerinin bu olaydan herhangi bir şekilde etkilenmediğini duyurdu:

“Celsius kredi platformunu ve onun token’ı olan CEL’i etkileyen faktörler, piyasa volatiliyesi ve yine piyasadaki aşırı şartlar sonucunda oluşmuş olan talihsiz bir durumdur. Tether’in yatırım portföyünde Celsius’un bulunduğunu açıklamakla birlikte, buradaki payın hisssedarlarımızın varlıklarının küçük bir bölümünü oluşturduğunu açıklamak isteriz. Bu yatırımımızla, rezervlerimiz ya da istikrarımızın hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Ayrıca Tether’in Celsius ile olan borç verme ilişkisi, diğer kredi şirketlerinde de olduğu gibi her zaman fazla teminatlandırılmıştır ve yaşananların rezervlerimiz üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmamıştır. ”

Hatırlanacağı üzere LUNA krizinde yapılan algoritmik sabit coin tartışması bir süre sonra normal sabit coin’lere de sıçramış ve senelerdir USDT’yi destekleyen varlıkların ciddi şekilde sorgulandığı Tether şirketi de bu tartışmalardan etkilenmişti. 1’e 1 şekilde ABD dolarına bağlı olan USDT, yaşananlardan olumsuz etkilenmiş ve 0.95 doların da altına inmişti.

Tether şirketi ise kendisine kayıtlı olan müşterilerinin ödeme taleplerini karşılamış ve USDT karşılığında ABD doları ödemelerini sorunsuz yaparak krizden çıkmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl