Tether’den ticari senet tepkisi: Kâr için panik yaratıyorlar

En büyük sabit coin olan USDT'nin ihraççısı konumundaki Tether şirketi, elindeki ticari senetlerin çoğunluğunun, son dönemde %30'dan fazla düşen Çinli ve Asyalı şirketlere ait olduğu yönünde ortaya atılan iddiaların tamamen asılsız olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Şirket bu iddiaların, daha fazla panik yaratarak bu durumdan kâr sağlamak isteyenler tarafından ortaya atıldığını belirtti.

Son yıllarda USDT’yi destekleyen varlıkların ciddi şekilde tartışıldığı Tether, ortaya atılan ticari senet iddialarına sert tepki gösterdi. Bir süredir elindeki ticari senetleri azalttığı bilinen ve daha çok nakit ile ABD tahvillerine geçen şirket ortaya atılan “Tether’in elindeki ticari senetlerin %85’i Çinli ve Asyalı şirketlere ait ve bunlar şu anda %30 düşmüş durumdalar” tarzındaki iddiaları reddeden bir açıklama yaptı.

“Daha fazla panik için bilerek yayılıyor”

Tether şirketinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada bu tür iddiaların “tamamen yanlış” olduğu ve piyasada daha fazla panik yayarak bu durumdan kâr elde etmek isteyenler tarafından bilerek ortaya atıldığı kaydedildi:

“Tether’in elindeki ticari senetlerle ilgili ortaya atılan iddiaların farkındayız. Bu dedikodular, tamamen yanlıştır ve gerçeklik payları yoktur. Bu iddiaların ortaya atılma sebebi, daha fazla panik yayarak bu durumda kâr sağalamaktır. Küçük yatırımcıya zarar veren ve sadece birkaç koordineli fonun kâr sağladığı bu tür iddiaları kınıyoruz.”

“Toplam ticari senet oranı yüzde 25”

Son dönemde ticari senet oranlarını düşüren ve daha çok nakde geçen Tether şirketi, bu konuyla ilgili de detay verdi:

“Daha önce de belirttiğimiz gibi, USDT rezervlerimizin %47’si ABD Hazine tahvillerindedir ve USDT’yi destekleyen toplam ticari senet oranı da %25’tir. Elimizdeki ticari senet değeri 20 milyar dolardan, 2022 birinci çeyreği itibariyle 11 milyar dolara inmiştir. Haziran ayı sonu itibariyle de bu rakam 8.4 milyar dolar olacaktır. Bu rakam, herhangi bir kayıp meydana gelmeden kademeli olarak sıfıra indirilecektir. Tüm ticari senetlerin süresi dolmaktadır ve hepsi kısa vadede ABD Hazine tahvillerine dönüştürülecektir”

Evergrande ile tartışma konusu olmuştu

Tether’in elindeki ticari senetler, özellikle Çinli emlak devi Evergrande’nin iflasın eşiğine gelmesiyle tartışma konusu olmuş ve Tether’in de bu yüzden tehlike altında olduğu iddia edilmişti. Şirket o dönem açıklama yaparak elinde Evergrande ticari senetleri olmadığını belirtmiş ancak senetlerin hangi şirketlere ait olduğu konusunda da bilgi vermemişti. Tether daha sonra ise kademeli olarak ticari senet oranını düşürmeye başlamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl